, ,

طراحی لوگو و راه‌کارهای بررسی اصالت آن

طراحی لوگو و راه‌کارهای بررسی اصالت آن

آیا می‌دانید این احتمال وجود دارد که طرح لوگوی شما قبلا استفاده شده باشد؟ اگر در جریان فرایند طراحی لوگو متوجه این موضوع بشوید، هنوز امکان تغییر وجود دارد. اما اگر طراحی تمام شده باشد و شما شروع به طراحی لوگو جدیدی کرده‌ باشید، برای طراحی دوباره به‌ناچار باید وقت و هزینه‌ی بیشتری را صرف کنید. در این صورت، هم به لحاظ مالی ضرر می‌کنید و هم در موقعیتی قرار می‌گیرید که هم طراح و هم مشتری به یک اندازه دلخور می‌شوند. برای اجتناب از چنین موقعیتی، توصیه می‌شود از همان ابتدای فرایند طراحی، اصالت طرح خود را بررسی کنید.

طراحی لوگو و چگونگی بررسی اصالت طرح:

طراحی لوگو- بررسی اصالت طرح لوگو

برای بررسی اصالت طرح، تعدادی استراتژی وجود دارد. در ادامه چند شیوه برای بررسی طراحی لوگو از نظر کارایی آن را معرفی می‌کنیم:

  • علامت شناسایی کپی‌رایت
  • علامت تجاری ثبت‌شده
  • ارزیابی طراحی لوگو در سایت‌های طراحی جهانی
  • بررسی تصاویر مشابه

بررسی علامت شناسایی کپی‌رایت

نخستین گام در این فرایند، بررسی نام یک لوگو یا علامت شناسایی لوگوی موردنظر است. اگر طرح یا تصویر یک لوگو دارای کپی‌رایت باشد، پس باید شامل کلمه‌ی «کپی‌رایت»، همین‌طور نام صاحب لوگو، سال اخذ کپی‌رایت و احتمالا نماد کپی‌رایت باشد.

علامت تجاری ثبت‌شده

برای دانستن اینکه آیا یک لوگو دارای علامت تجاری است، باید به وجود نماد علامت تجاری ثبت‌شده دقت کنید. ضمن اینکه تصاویر ممکن است از سوی یک شرکت حرفه‌ای طراحی لوگو صاحب کپی‌رایت شده باشند، بسیاری از شرکت‌ها علاوه‌بر کپی رایت، برای لوگو علامت تجاری هم ثبت می‌کنند. شرکتی که از علامت تجاری یک لوگو برخوردار است، نماد علامت تجاری ثبت‌شده را هم دارد. برای این کار می‌توانید از آژانس‌هایی کمک بگیرید که تخصص‌شان، تحقیق درباره‌ی علامت‌های تجاری است. بهره‌گیری از خدمات این آژانس‌ها برای تعیین منحصربه‌فرد بودن طراحی لوگو شما سودمند و مقرون‌به‌صرفه است.

مطلب مرتبط: طراحی لوگو از دیدگاه برندینگ چه اهمیتی دارد؟

قرار دادن طراحی لوگو در سایت‌های طراحی جهانی برای ارزیابی

طراحی لوگو

طراحان معمولا توجه زیادی به طراحی لوگو می‌کنند و طرح‌‌‌های مختلفی را در ذهن‌شان دارند. اگر از کمک این افراد بهره بگیرید، بدون‌شک به آنچه که می‌خواهید، می‌رسید. در این خصوص، گروه وسیعی از طراحان بین‌المللی برای کمک‌رسانی در فضای آنلاین حضور دارند.

تحقیق درباره‌ی نمادها

اگر صاحب یک نماد متمایز مانند زنگ یا سر اسب هستید، توصیه می‌شود با استفاده از واژگان کلیدیِ «نماد» یا «لوگو» تحقیق کنید. از آنجا که موتورهای جستجوگر از دستیاران انسانی کمک می‌گیرند تا تصاویر را بر اساس واژگان کلیدی ذخیره کنند، احتمال پیدا کردن نتایج باارزش وجود دارد.

تحقیق درباره‌ی تصاویر مشابه

یکی از بهترین روش‌ها برای اطمینان از منحصربه‌فرد بودن طراحی لوگو شما، استفاده از ابزاری به نام «تصاویر مشابه» در موتورهای جستجوگر است. اگر طراح شما، طرح لوگوی خاصی را برای شرکت شما پیشنهاد کرده است، بهتر است ابتدا درباره‌ی منحصربه‌فرد بودن آن تحقیق کنید. بدون‌شک اطلاعات مفیدی را در این زمینه به دست خواهید آورد.

تمام این استراتژی‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا از اصالت طراحی لوگو خود مطمئن شوید. هدف خلق یک لوگو این است که به کمک یک نماد بصری، کسب‌و‌کارتان را به نمایش بگذارید. در حقیقت، لوگو جنبه‌ی مهمی از برجسته شدن به‌عنوان یک پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد برای کسب‌وکار شما و وسیله‌ای برای متمایز شدن شما از رقبای‌تان است. بنابراین، عجیب نیست که به دنبال طراحی لوگو خلاقانه برای کسب‌وکارتان باشید.

مشکل دیگر ممکن است هنگام شروع استفاده از لوگو بروز کند. پس، باید از مشتری بخواهید تا لوگو یا هویت تازه خلق‌شده‌ی خود را در مکان‌هایی عرضه کند که در دسترس عده‌ی زیادی از افراد قرار بگیرد، برای مثال از صفحات وب یا خبرنامه‌های ایمیلی کمک بگیرد تا بتواند در سطح وسیعی بازخورد دریافت کند. اگر پس از گذشت چند هفته، هیچ شکایتی دریافت نشد، آن‌وقت می‌توانید لوگوی خود را با اطمینان خاطر در هر کجا که خواستید، منتشر کنید.

 

برگرفته از: logo-design-india.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هجده =