,

با روش های تبلیغات تعاملی آشنا شویم تبلیغات تجربی، خیابانی، گوریلا، پارتیزانی به چه معنا هستند؟

روش های تبلیغات تعاملی

مطمئناً زمانی که تصمیم می‌گیرید برای برند خود تبلیغات تعاملی را شروع کنید، اسم‌های مختلفی به گوش‌تان می‌خورد، که شاید شما را گیج کند و تفاوت بین آنها را متوجه نشوید. در این مقاله می‌خواهیم به انواع روش های تبلیغات تعاملی و تفاوت آنها با یکدیگر بپردازیم.

همانطور که در مقاله‌ی «تبلیغات تعاملی ؛ چاله‌ی پول یا سرمایه گذاری درست؟» گفتیم تبلیغات تعاملی یکی از راه‌های برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبین است. این ارتباط مستقیم می‌تواند از روش‌های مختلفی برای رساندن پیام برند استفاده کند، اکنون می‌خواهیم این روش های تبلیغات را به شما معرفی کنیم.

تبلیغات خیابانی:

هر تبلیغی که در خارج از محیط منزل با مخاطبین ارتباط  برقرار کند جز تبلیغات خیابانی است. این تبلیغات از بی تی ال‌های قدیمی که نمونه محصول ارائه می‌دادند، شروع شدند. برخی نیز تبلیغات تجربی و گوریلا را نوعی تبلیغات خیابانی می‌دانند.

تبلیغات خیابانی را بسته به نوع ارائه آن می‌توان به ۴ دسته کلی تقسیم کرد.

Ambush: این نوع تبلیغات به صورت خیلی ساده در مراسم یا فضایی که متعلق به برند نیست (و حتی ربطی به  برند ندارد) انجام می‌شود و مخاطبین را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. شاید شما هم تبلیغات آب معدنی فیجی را در مراسم گلدن گلوب امسال دیده باشید. در حالی که یک پذیرایی ساده توسط مدل کانادایی کِلِت کاتبرت با آب معدنی صورت می‌گیرد، اما حضور این این توزیع کننده در عکس‌های مختلف بازیگران باعث شد این برند به یکباره در فضای مجازی بر سر زبان‌ها بیافتد.

تبلیغات آب معدنی فیجی در مراسم کلدن گلوب

Ambient: این نوع تبلیغات محیطی در مکان‌های غیر عادی و با روش‌های غیرعادی اجرا می‌شوند. می‌توان تبلیغات گوریلا و پارتیزانی را زیر مجموعه این مدل تبلیغات دانست.

Hidden (تبلیغات پنهان): این نوع تبلیغات به گونه‌ای اجرا می شوند که تعامل با مخاطب به وجود می‌آید اما مخاطب متوجه نمی‌شود که با یک تبلیغ سر و کار دارد. یکی از نمونه‌هایی که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی بازدید زیادی را به خود اختصاص داده مربوط به تبلیغات گوشی جدید بلک بری است که یک خانم زیبا از آقایان می‌خواهد کار کردن با گوشی جدیدش را به او یاد بدهند. در حالی که مخاطبین به نیت کمک این کار را انجام می‌دهند، اما ناخودآگاه با محصول جدید کار می‌کنند و با آن آشنا می‌شوند.

Viral: تفاوت این تبلیغات با دیگر مدل‌های تبلیغات خیابانی تهیه ویدئو از تعاملات افراد با تبلیغ و منتشر کردن این ویدئوها در فضای مجازی است. در این نوع تبلیغات معمولا اتفاقات هیجان انگیری می‌افتد که برای مخاطبین جذاب است. حتی خود آنها نیز از این اتفاقات فیلم برداری می‌کنند و در شبکه‌های مجازی شخصی خود منتشر می‌کنند، درنتیجه افراد زیادی این تبلیغات را می‌بینند.

تبلیغات تعاملی تجربی:

این نوع تبلیغات تعاملی به صورتی انجام می‌شود که برای مخاطب تجربه‌ای جدید اتفاق می‌افتد. تجربه‌ای که نه تنها در خاطر مخاطب باقی می‌ماند بلکه مخاطب تبدیل به رسانه‌ای برای انتقال این تجربه به دیگران می‌شود.

یکی از نمونه‌های این نوع تبلیغات را برند IKEA  به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان انجام داد. در این تبلیغ روی دیوار نوشته شده که گوش خود را به آن بچسبانند، سپس آنها صدای دعوا و خشونت خانگی را می‌شنیدند.

تبلیغات تعاملی ikea مبارزه با خشونت علیه زنان

تبلیغات پارتیزانی یا چریکی

ریشه اسم گذاری این نوع تبلیغات از جنگ‌های نابرابر نشأت می‌گیرد. زمانی که گروهی با وجود کمبود منابع (نیروی انسانی، سلاح) به منطقه حساس دشمن حمله می‌کند و ضربه مهلکی را به آنها وارد می‌کند.

این نوع تبلیغات نیز با صرف هزینه‌ی کم و شناخت درست از نقاط تماس، تاثیر ماندگاری بر مخاطب می‌گذارد.

نیمکتی که کیت کت به شکل شکلات طراحی کرد یکی از نمونه‌های تبلیغات پارتیزانی است. این نیمکت علاوه بر تبلیغ در سطح شهر با نشان دادن کیت کت شکسته یاد آور تگ لاین این برند است.

Have a break…Have a Kit Kat

تبلیغات گوریلا

خبر حضور یک گوریل بزرگ در شهر، خبر هیجان انگیزی است که دهان به دهان می‌چرخد و توجه همه را به خود جلب می‌کند. تبلیغات گوریلا نیز این چنین است. برند با توجه به استراتژی تبلیغاتی خود از سازه‌ها یا المان‌هایی در سطح شهر استفاده می‌کند که توجه مخاطبین را به خود جلب می‌کند. از جمله ویژگی‌های مهم تبلیغات گوریلا هزینه‌ی کمتر آن نسبت به تبلیغات محیطی، جنبه نوآوری آن و تحت تاثیر قرار دادن مخاطبین هدف است.

مک دونالد یکی از برندهایی است که به تبلیغات گوریلا علاقه‌ی فراوانی دارد.

تبلیغات گوریلای مک دونالد

نتیجه گیری:

تبلیغات تعاملی در هر کجا و به هر روشی ارائه شود قصد درگیر کردن مستقیم مخاطب را دارد. این نوع تبلیغات هزینه کمتری نسبت به دیگر تبلیغات دارند. تفاوت مدل‌های مختلف آن در نحوه ارائه و نوع درگیری مخاطب با آن است. به دلیل وجود نوآوری‌ در این روش برندهای بزرگ از این تبلیغات استفاده می‌کنند. استارت آپ‌ها نیز به دلیل کم هزینه بودن به سمت این نوع تبلیغات می‌روند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + هشت =