, ,

بازاریابی دیجیتال خود را از کجا شروع کنیم؟

دیجیتال

روی‌هم‌رفته بازاریابی دیجیتال به تبلیغاتی اشاره دارد که به‌واسطه‌ی مجاری دیجیتال مثل موتورهای جست‌وجو، وب‌سایت‌ها، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و اپلیکیشن‌های تلفن همراه ارائه می‌شوند.

درحالی‌که این عبارت شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های بازاریابی است، همه‌ی این موارد به‌طورکلی تأیید نشده‌اند و ما در این مقاله به رایج‌ترین روش‌های بازاریابی دیجیتال، به شرح زیر اشاره می‌کنیم:

 

جست‌وجوی پرداخت‌شده (PPC)

بازاریابی «جست‌وجوی پرداخت‌شده»، یا «پرداخت به‌ازای کلیک» (PPC) معمولا به «نتایج اسپانسر شده» در بالا یا گوشه‌ی صفحه‌ی نتایج (SERP) یک موتور جست‌وجو اشاره دارد.

شما تنها زمانی هزینه پرداخت می‌کنید که روی آگهی‌تان کلیک می‌شود.

شما می‌توانید آگهی‌های «پرداخت به‌ازای کلیک» (PPC) خود را مطابق با عبارتی که جست‌وجو می‌شود تنظیم کنید تا آگهی‌‌تان به‌طور هدف‌مند به مخاطبان خاصی ارائه شود.

آگهی‌های PPC قابل‌تغییر، قابل‌رؤیت و مهم‌تر از همه برای بسیاری از سازمان ها و شرکت‌های مختلف مؤثر و مفید هستند و هنگامی که یک شخص عبارت یا واژه‌ای خاص، متناسب با آگهی شما را در موتور جست‌وجو وارد می‌کند، نمایان می‌شوند.

 

بهینه‌سازی موتور جست‌وجو

به ‌بیان ‌ساده، بهینه‌سازی موتور جست‌وجو (سئو)‌ فرایند بهینه‌سازی محتوا، تنظیمات فنی و افزایش دادن میزان بازدید از وب‌سایت‌‌تان است تا به‌ازای مجموعه‌ای از واژه‌های کلیدی خاص در صدر نتایج موتورهای جست‌وجو قرار گیرد.

هدف نهایی، جذب بازدیدکننده برای وب‌سایت‌‌تان است؛‌ بازدیدکنندگانی که محصولات،‌ خدمات یا اطلاعات مرتبط با کسب‌و‌کار شما را جست‌وجو می‌کنند.

سئو تقریبا می‌تواند به‌شکل مجموعه‌ای از بهترین شیوه‌های بازاریابی دیجیتال مفید و مطلوب دیده شود.

با سئو، نیاز شما به یک وب‌سایت کاربردی و دارای کاربری ساده، محتوای با ارزش، جذاب و قابل‌قبول برای دیگر وب‌سایت‌ها و اشخاص برطرف می‌شود

تا آنها با لینک دادن به وب‌سایت‌تان یا منشن‌کردن آن در پست‌های رسانه‌های اجتماعی شما را معرفی کنند.

۶۷ درصد از همه‌ی کلیک‌ها از ۵ فهرست اول در صفحه نتایج جست‌وجو است.

۷۱ درصد از جست‌وجوها در همان صفحه اول نتایج گوگل به کلیک منجر می‌شود.

 

بازاریابی محتوا

تاکنون جمله‌ی «محتوا پادشاه است» را شنیده‌اید؟ اگر نه، اکنون شنیدید. محتوای عالی مانند سوختی است که فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال شما را تغذیه می‌کند:

  • رکن اصلی سئوی مدرن است.
  • به شما کمک می‌کند تا از رسانه‌های اجتماعی باخبر باشید.
  • ایمیل‌ها و «آگهی‌های پرداخت‌شده» باارزشی را برای پیشنهاد به مشتریان‌تان فراهم می‌کند.

تولید محتوای خوب و رسایی که صرفا تبلیغاتی نبوده و آموزنده و الهام‌بخش باشد، دشوار اما بسیار باارزش است.

ارائه‌ی محتوایی که برای مخاطبان‌تان مطلوب و مناسب باشد، باعث می‌شود آنها شما را به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی باارزش بشناسند.

علاوه‌بر آن، محتوای غنی و جذاب باعث می‌شود تا مخاطبان‌تان ماندگار شوند و از شما روی برنگردانند.

 

نقش رسانه‌های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال

امروزه در رسانه‌های اجتماعی مردم فقط به تماشای ویدیوهایی از حیوانات و پست کردن عکس‌های سلفی نمی‌پردازند.

بسیاری از آنها با استفاده از رسانه های اجتماعی درباره‌ی یک برند پیش از آنکه مشتری‌اش شوند تحقیق و جست‌وجو می‌کنند و  آگاهی کسب می‌کنند.

بازاریابان یا فروشندگان نباید تنها به پست کردن در حساب‌های فیس بوک و توئیتر بسنده کنند، بلکه باید عناصر اجتماعی را در همه‌ی جوانب بازاریابی به‌کار ببرند و فرصت‌های مستقیم ارتباطی بیشتری ایجاد کنند.

هرچه مخاطبان شما بیشتر مجذوب و سرگرم محتوای شما شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که آن را به اشتراک بگذارند.

این کار درنهایت منجر به تبدیل مخاطبان‌تان به مشتری می‌شود. یک مزیت دیگر این است که خوشبختانه مخاطبان‌ شما بر دوستان‌شان تأثیر خواهند گذاشت و احتمالا آنها نیز از مشتریان شما خواهند شد.

دیجیتال

۴۷ درصد از کاربران اینترنت عضو فیس‌بوک هستند.

۸۸ درصد از خریدهای محصولات در «پینترسنت» (Pinterest) پین شده‌اند. (به‌نقل‌ از jeffbullas.com)

(به این معنی که اطلاعات خرید محصولات شامل قیمت و محل خرید در «پینترست» پین می‌شود و این‌گونه کاربران می‌توانند بهترین فروشگاه را انتخاب کنند.)

 

بازاریابی ایمیلی

ایمیل بیش‌از دو دهه تجربه دارد و به ‌این‌ زودی‌ها نیز جایی نمی‌رود. ایمیل هنوز سریع‌ترین و مستقیم‌ترین راه دستیابی به مشتریان با کمترین اطلاعات است.

دلیلش ساده است: مصرف‌کنندگان خیلی به ایمیل‌هایشان وابسته هستند. کافی است از خودتان بپرسید که در یک ساعت گذشته چند بار ایمیل خود را چک کرده‌اید… متوجه منظورمان شدید؟

اما بازاریابان بزرگ می‌دانند که هر ایمیلی کارآمد نیست. کمپین‌های موفق ایمیل باید جذاب، مناسب، آموزنده و سرگرم‌کننده باشند.

برای موفقیت،‌ ایمیل‌های بازاریابی دیجیتال شما می‌بایست ۵ ویژگی بنیادی زیر را داشته باشد:

  • قابل‌اعتماد بودن
  • مناسب بودن
  • مکالمه‌ای بودن
  • هماهنگ بودن با دیگر مجاری ارتباطی
  • راهبردی بودن

مطالب مرتبط:

پنج مهارت مهم بازاریابی دیجیتال برای سال ۲۰۱۷

بازاریابی گوشی همراه

همان‌طور که امروزه گوشی‌‌های همراه بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ما هستند، مهم است که بازاریابان یا فروشندگان در این مجرا یا کانال فوق‌العاده شخصی و منحصربه‌فرد به‌طور مؤثری ارتباط برقرار کنند.

گوشی‌های همراه همه‌ جا با ما هستند و در طول روز به‌دفعات از آنها استفاده می‌کنیم.

این موضوع باعث شده است بازاریابی گوشی‌های همراه فوق‌العاده مهم و البته بسیار ظریف و حساس باشد.

از پیامک و پیام چندرسانه‌ای گرفته تا بازاریابی درون‌برنامه‌ای، راه‌های بسیاری برای بازاریابی در گوشی‌های همراه وجود دارد، پس راه‌ چاره، یافتن روشی درست و متناسب با کسب‌وکار شماست

. فراتر از چگونگی تحویل آگهی‌تان به مشتری، شما نیاز دارید به هماهنگی بازاریابی‌تان در میان مجاری دیجیتال نیز فکر کنید و مطمئن شوید که گوشی‌های همراه بخشی از پروسه‌ی بازاریابی‌تان هستند.

 

اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی، پلتفرم کاملی است که همه‌ی فعالیت‌های بازاریابی شما را یک‌پارچه می‌کند.

بدون آن، کمپین‌های شما مثل یک پازل ناتمام خواهند بود که فاقد تکه‌ای حیاتی است. نرم‌افزار اتوماسیون،‌ وظایف و جریان‌های کاری بازاریابی را ساده و خودکار می‌کند.

مهم‌تر از همه، نتایج و «نرخ بازگشت سرمایه» (ROI) کمپین‌تان را می‌سنجند و کمک می‌کنند سریع‌تر درآمد کسب کنید.

هنگامی‌ که از اتوماسیون بازاریابی به‌طور مؤثر استفاده می‌کنید، متوجه می‌شوید که کدام برنامه‌ها کار می‌کنند و کدام‌یک نه.

اتوماسیون بازاریابی معیارهایی به شما می‌دهد تا با اطمینان و اعتمادبه‌نفس درباره‌ی تأثیر بازاریابی دیجیتال بر درآمد خود صحبت کنید.

 

برگرفته از: marketo.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =