بازاریابی برای نسل Z، نسل جدیدی از مشتریان

نسل Z که شامل متولدین اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادی به بعد است، به طور گسترده‌ای به عنوان خریداران و مشتریان اصلی در آینده‌ای نزدیک شناخته می‌شوند. تا سال ۲۰۲۰، همه‌ی افراد ۲۲ ساله و جوان‌تر، حدود ۴۰ درصد از خریداران و مشتریان محصولات و خدمات مختلف را تشکیل خواهند داد. در نتیجه تعداد فوق‌العاده زیادی خریدار در آینده‌ی نزدیک پا به عرصه می‌گذارند. به زودی فهم دیدگاه‌ها و طرز فکر نسل جدید به کلید اصلی موفقیت در بازاریابی تبدیل خواهد شد.

پژوهش‌های انجام شده حاکی از وجود تفاوت‌های بنیادی مهمی در دیدگاه‌های نسل Z  با نسل پیشین خود است. نسل Z با آگاهی بیش‌تر از پدیده‌هایی مانند تروریسم و رکود اقتصادی، تمایل بیش‌تری به شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و تلاش برای دست‌یابی به موفقیت از خود بروز داده است.

از دیگر تمایزهای مهم این نسل، استفاده‌ی چند منظوره از شبکه‌های اجتماعی است. نسل Z از پلتفرم‌های متفاوت برای کاربردهای مختلف استفاده می‌کند. طبق مطالعه‌ی انجام شده توسط آژانس دیجیتالی ارتباط با مشتریان «Response Media»، نسل جدید به طور کلی از اینستاگرام برای نمایش دنیای شخصی خود، از اسنپ چت برای ثبت لحظه‌ها، از توئیتر برای دسترسی به اخبار و از فیسبوک برای گردآوری اطلاعات پراکنده استفاده می‌کنند.

به کلام دیگر، نوجوانان نسل Z زمان خود را در شبکه‌های مختلف اجتماعی تقسیم و مدیریت می‌کنند و با توجه به نوع محتوایی که قصد به اشتراک گذاشتن آن را دارند، از شبکه‌های اجتماعی متفاوت استفاده می‌کنند. این پروسه با سرعت بالا و کم‌ترین میزان فعل و انفعال که احتمالاً بیش‌تر از چند ثانیه زمان نمی‌گیرد، انجام می‌شود. همچنین رواج زیاد این شبکه‌ها به این پروسه کمک می‌کند، برای مثال بعضی افراد نسل Z حدود ۱۰۰ بار در طول هر روز اکانت‌های خود را در این شبکه‌ها چک می‌کنند.

مطلب مرتبط: ۱۸ ترند مهم بازاریابی در سال ۲۰۱۸

بنابراین نسل جدید فعالیت فراوانی در شبکه‌های اجتماعی دارند. حالا نوبت بازاریاب‌ها است که چگونگی برقراری ارتباط با این نسل را فرابگیرند.

بازاریابی برای نسل Z، نسل جدیدی از مشتریان

برقراری ارتباط با نسل Z برای بازاریابی موفق

با اینکه در مورد رواج استفاده‌ی نسل Z از شبکه‌های اجتماعی تردیدی نیست، رفتارهای آن‌ها در این شبکه‌ها همواره سوالات و مشکلاتی را برای بازاریاب‌ها ایجاد می‌کند. برندهایی که نمی‌توانند خود را با شیوه‌ی برخورد با پیام‌های تبلیغاتی در افراد نسل Z تطبیق دهند، به طبع در بازاریابی به مشکل برمی‌خورند. برای مثال، ایمیل‌های تبلیغاتی که برای آن‌ها ارسال می‌شود در صورتی که مختصر و مفید در مورد هدف خود اطلاعات ندهد، به احتمال زیاد نادیده گرفته می‌شود.

همچنین در صورتی که پیام تبلیغاتی مورد نظر قادر نباشد با افراد نسل Z ارتباط لازم را برقرار کند، احتمال ایجاد سوء‌تفاهم در درک هدف مطلوب برند‌ها همواره وجود دارد. پیام‌های بازاریابی کمپانی‌ها باید همیشه در مورد انگیزه و هدفشان دقیق و بدون ابهام صحبت کنند تا پیام برندها از دیدگاه مسائل اجتماعی مهم برای افراد نسل Z نامربوط و بی‌توجه جلوه نکنند.

رعایت اصل تناسب در ایجاد ارتباط با این دسته از مشتریان اهمیت ویژه‌ای دارد. پست‌هایی که با محتوای بازاریابی در شبکه‌های مختلف اجتماعی منتشر می‌شوند همواره باید با حفظ کلیت پیام در همه‌ی موارد، در جزئیات متناسب با شبکه‌ی اجتماعی مورد نظر ایجاد شوند.

مدیران و بازاریاب‌های شبکه‌های اجتماعی باید درمورد کاربرد خاص هر پلتفرم اطلاعات داشته و در مورد مختصر و مفید بودن پیام برند خود در همه‌ی این شبکه‌ها اطمینان داشته باشند. ممکن است تنها چند ثانیه برای جلب توجه یک مشتری بالقوه از افراد نسل Z زمان وجود داشته باشد، در حالی که احتمال بیش‌تری وجود دارد که افراد نسل‌های گذشته برای مطالعه‌ی پست‌های طولانی‌تر وقت صرف کنند. اما جوانان نسل Z تمایل زیادی به دریافت هرچه سریع‌تر هدف و مقصود پست انتشار یافته و بررسی بلافاصله‌ی مطالب بعدی را دارند.

اگر شما درمورد نحوه‌ی شروع و یا ارتقای سطح بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی تردید دارید، روش‌های زیر برای شناسایی هسته‌ی شخصیتی افراد نسل Z و ایجاد اشتیاق در آن‌ها به شما کمک خواهد کرد.

  • با دخالت دادن جوان‌های نسل Z در ایجاد پیام مورد نظرتان، می‌توانید توجه آنها را جلب کنید و بازاریابی موفق‌تری داشته باشید: اگر در ایجاد پیام تبلیغاتی مورد نظر، از خود مشتری‌های نسل Z کمک بگیرید، به طور قطع شاهد بازخورد بهتری خواهید بود. برند «Hollister»  با زیرکی از این روش استفاده کرده است. فیلترهای مبتنی بر موقعیت مکانی اسنپ‌چت به جای به کار گیری روش‌های متداول انتشار تبلیغات، با ارائه‌ی تجربه‌ای نزدیک به واقعیت از برند، تمرکز خود را بر خریداران نسل Z گذاشته‌اند. این فیلترها در به اشتراک‌گذاری تجربه‌ی مشتریان با برند به صورت مشارکتی عمل کرده و از این طریق ارتباط بیش‌تری با افراد نسل Z برقرار می‌کنند.
  • روش کاربردی دیگر در بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی استفاده از افراد واقعی است: به جای مدل‌ها، از نوجوانان واقعی در تبلیغات استفاده کنید. مثل نوجوان‌های همه‌ی نسل‌های گذشته، اعضای نسل Z به دنبال کسب اعتبار و پیروی از افرادی هستند که زندگی خودِ آن‌ها را بازتاب دهند. برای مثال به کمپینی که توسط کمپانی «Unilever»  در سال ۲۰۰۴ با عنوان «Dove Campaign for Real Beauty» راه‌اندازی شد توجه کنید. این کمپین از ایده‌آل‌های پذیرفته شده درمورد زیبایی زنان چشم‌پوشی کرد و به جای آن از طریق ویدئوها، فعالیت‌های اجتماعی و محصولات در جهت تقدیر از زیبایی‌های طبیعی زنانِ عادی گام برداشت. با وجود اینکه کمپین مذکور به طور مستقیم به افراد نسل Z مرتبط نیست، اما ثابت کننده‌ی این اصل است که اعتبار استفاده از مثال‌های واقعی می‌تواند به موفقیت در بازاریابی کمک شایانی کند.
  • در بازاریابی در نظر داشته باشید که نسل Z به دنبال مسؤلیت‌پذیری اجتماعی است: به اعتقاد اغلب نوجوانان نسل Z، انجام خدماتی که از نظر اجتماعی ارزشمند باشد، در ازای قیمتی منصفانه، یک مسؤلیت اجتماعی است. مطالعات نشان داده‌اند که نسل Z به مباحثی مانند برابری جنسیتی، نژادی و حقوقی و همچنین مسائل مربوط به حفظ محیط زیست علاقه دارد. تلاش در راستای تحقق این ارزش‌ها به وجه تمایز مهمی در میان برندها تبدیل شده است. برای مثال کمپانی «DanoneWave» (کمپانی مادرِ برندهایی مثل «Silk»، ماست دانون و «Horizin Organic») با اتخاذ گواهینامه‌ی «B-Corp» که مستلزم رعایت استانداردهای محیط زیستی و اجتماعیِ سفت و سخت بوده است، وجهه‌ی خود را ارتقا داده است.

با به عرصه آمدن هر چه بیش‌تر نسل Z، گروه‌های بازاریابی باید در پی هماهنگ سازی خود و فراگیری روش‌های ارتباط با این نسل در شبکه‌های اجتماعی باشند. پیام‌های تبلیغاتی و بازاریابی باید با روحیه، معنادار و هدف‌دار طراحی شوند تا قادر باشند این دسته از مخاطبین که در بازار جهانی نقش به‌سزایی دارند را به خود جذب کنند.

امروزه ترندهای شبکه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط لازم با نسل Z و بازاریابی موفق، موظف به تغییر دادن روش‌های متداول خود هستند و سبب می‌شوند تا کمپانی‌ها سال‌ها از این کارِ آن‌ها، سود فراوانی ببرند.

 

برگرفته از: adweek.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + یک =