, ,

بازاریابی اینترنتی و راه‌های موفقیت در این عرصه‌

بازرایابی آنلاین

بایدها و نبایدها را قهرمانان تعیین می‌کنند. امروزه، در دسترس‌ترین و سریع‌ترین رسانه‌ی ارتباط جمعی، شبکه‌ی اینترنت است. این کانال فریبنده از چشمان تیزبین صاحبان کسب و کار پنهان نمانده است. ارائه دهندگان خدمات و محصولات با بهره‌گیری از بازاریابی اینترنتی علاوه بر معرفی برند، اطلاعات خدمات یا محصولات خود را به راحتی و با صرف کمترین هزینه در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. البته، ناگفته پیداست که در این بازی جذاب، تله‌هایی هم نهفته است.

  • آیا مشتریان از دریافت حجم وسیعی از آگهی‌های تبلیغاتی رضایت دارند؟
  • آیا بازاریابی اینترنتی دچار روزمرگی شده است؟
  • آیا ارسال نامناسب پیام‌های تبلیغاتی موجب خشم و انزجار مشتریان نمی‌شود؟
  • آیا تبلیغات ناکارآمد، مشتریان را کلافه و سردرگم نمی‌کند؟
  • میزان اعتماد مصرف‌کنندگان به بازاریابی اینترنتی، با افزایش حجم تبلیغات کاهش نمی‌یابد؟

بازاریابی اینترنتیمتأسفانه جواب تمام سوالات بالا مثبت است. موارد بالا را به عنوان تله‌های بازاریابی اینترنتی می‌شناسیم. حالا چه باید کرد؟ شرکت‌های پیشرو در تبلیغات، با شناسایی صحیح و به موقع این نقاط ضعف، همچنان با سودآوری وصف ناشدنی در عرصه‌ی رقابت شگفتی می‌آفرینند.

بررسی موفق‌ترین شرکت‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که راز موفقیت در بهره‌گیری از یک اهرم توانمند است که شرکت‌های تبلیغاتی را قادر می‌سازد تا علاوه بر فهم عمیق رفتار و سلیقه‌ی مشتریان، به پیش‌بینی شفاف‌تری از رفتارهای بعدی آنها نیز دست یابند.

همه‌ی ما در طول روز به سایت‌های محبوب‌مان سر می‌زنیم، روی مطالب جالب کلیک می‌کنیم، در میان دریایی از چندرسانه‌ای‌ها ، موزیک ، فیلم یا عکس دلخواه خودمان را پیدا می‌کنیم و هر آنچه در طول زمان وب‌گردی از ما سر می‌زند، نشانگر رفتار، نوع سلیقه، طرز فکر، سبک زندگی، خواسته‌ها و حتی اعتقادات ماست. آنچه که شرکت‌های موفق آن را زیر نظر دارند.

طبق آخرین رتبه‌بندی رشد شرکت‌های امریکایی در سال ۲۰۱۵، برترین شرکت بازاریابی دست به شناختی خلاقانه و دقیق از دنیای مطلوب مصرف‌کنندگان زده است. به عبارت بهتر، طبق تئوری انتخاب، نوع رفتار ما برگرفته از دنیای مطلوب ماست و آنچه ما در دنیای مطلوب خود تصور می‌کنیم، همانی است که در دنیای واقعی انتخاب می‌کنیم. بر پایه‌ی همین روند، این شرکت توانمند و پیش‌رو در عرصه‌ی تبلیغات و شناخت بازار، با بهره‌گیری از ابزارهای موجود فناوری، شروع به ساخت پروفایل مصرف‌کنندگان می‌کند. این پروفایل با توجه به مشاهده‌ی لحظه به لحظه‌ی تمام فعالیت‌های مصرف‌کنندگان در دنیای وب از جمله شبکه‌های اجتماعی، کانال‌های چندرسانه‌ای و سایر بسترهای ارتباطی تهیه می‌شود. در قدم بعدی، تحلیل این اطلاعات، شناخت ، کشف سلایق، شخصیت، نوع رفتار و نیاز سنجی مصرف‌کنندگان سراسر جهان را به دنبال خواهد داشت.

به طور همزمان این شرکت کلیه‌ی آگهی‌های تبلیغاتی را در سرورهای مربوطه گردآوری می‌کند و آنها را پس از تحلیل و آنالیز در  پایگاه داده‌ی مربوطه بخش‌بندی می‌کند. در مرحله‌ی بعدی، با توجه به نوع نیاز و سلیقه‌ی مصرف‌کننده، آگهی‌های مناسب، مورد نیاز و جذاب برای هر گروه از مشتریان ارسال می‌شود.

به این ترتیب، مشتریان (مصرف‌کنندگان) تنها بخشی از تبلیغات اینترنتی را دریافت می‌کنند که متناسب با سلیقه و نیاز آنهاست.

از سوی دیگر ، الزام صرف زمان و هزینه جهت حذف هزاران پیام تبلیغاتی ناکارآمد از بین خواهد رفت و در نتیجه تعداد مصرف‌کنندگان ناراضی به شدت کاهش خواهد یافت.

بازاریابی اینترنتیاین شرکت پیشرو، روند خلاقانه‌ی دیگری را هم در پیش گرفته است. با دیده‌بانی (Monitoring) آنلاین از وب‌گردی مصرف‌کنندگان به دلیل عدم خرید آنها هم پی می‌برد. به عبارت بهتر، زمانی که تبلیغ ارسال شده، کالا یا خدمت جذاب و مورد نیاز مشتری را به او معرفی می‌کند ولی مصرف‌کننده باز هم آن را خریداری نمی‌کند، احتمالاً قیمت اعلام شده مورد پسند مشتری نیست.

سپس با اطلاع‌رسانی سریع به تولیدکننده و اطمینان از امکان ارائه‌ی خدمات یا کالاهایی با قیمت پایین‌تر ، مجدداً محصول را با قیمت جدید (که ارزان‌تر است) در دسترس مشتری قرار می‌دهند.

و به این ترتیب فرآیند خرید محقق می گردد. این شرکت، بر پایه‌ی تحلیل پروفایل مصرف‌کننده، حتی رفتارهای بعدی او را نیز پیش‌بینی می‌کند و به این ترتیب ، با دستیابی به این گنجینه‌ی مبتنی بر آینده‌پژوهی، مشاوره‌های ارزشمندی را به بخش تحقیق و توسعه (R&D) تولیدکنندگان ارائه می‌دهد که قطعاً سودآوری سرشاری را برای هر سه طرف مصرف‌کننده، تولیدکننده و بازاریابان دربر خواهد داشت.

شایان ذکر است که این شرکت در راستای حفظ حریم خصوصی مصرف‌کنندگان با برقراری همکاری تنگاتنگ با شرکت‌های فعال در عرصه‌ی حفاظت اطلاعات، همچون TrustArc, Ghostery, NAI Global, IAB, اعتماد و اطمینان وصف‌ناشدنی را در بین مصرف‌کنندگان ایجاد کرده است.

البته توجه به اولویت‌های مشتریان نیز به بهترین وجه از طریق همکاری گسترده و نزدیک با شرکت‌های بسیار قوی در زمینه‌ی بازاریابی اینترنتی همچون AdChoices، فراهم شده است . به این ترتیب مصرف‌کنندگان روی دریافت آگهی‌ها و انتخاب آنها مدیریت بهتری خواهند داشت.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =