,

اینفلوئنسر مارکتینگ راه درستی برای تبلیغات است؟ چگونه اینفلوئنسر مورد نظر خود را پیدا کنیم؟

اینفلوئنسر

شاید حدود ۱۰ یا ۱۵ سال پیش زمانی که افراد در فیس بوک به دنبال جذب فالوور بودند، فکر می‌کردیم به دست آوردن لایک، کامنت و فالوور چه سودی برایشان دارد، اما این روزها اوضاع کمی فرق کرده است. بازار داغ دنیای مجازی و به وجود آمدن پدیده‌ی تبلیغات در این فضا باعث شده است که افراد برای جذب فالوور تلاش‌های بیشتری کنند و نه فقط به سبب ظاهر بلکه به دلیل هنر، حرفه و خلاقیت توجه دیگران را به خود جلب کنند و تبدیل به اینفلوئنسر شوند.

همین امر باعث شده که برندهای بزرگ نیز از پدیده اینفلوئنسر مارکتینگ برای تبلیغات استفاده کنند و جایگاه افرادی که در فضای دیجیتال حرفه‌ای کار می‌کنند تثبیت شود.

اینفلوئنسر کیست؟ به چه کسانی در ایران اینفلوئنسر می‌گوییم؟

همانطور از که از اسم اینفلوئنسر مشخص است به افرادی که می‌توانند روی نظر دیگران تاثیر بگذارند اینفلوئنسر می‌گویند. این افراد معمولا تعداد فالوور بالایی دارند.  به جز اینستاگرام در توئیتر نیز اینفلوئنسرها حضور دارند. (ما در این مقاله به اینفلوئنسرهای اینستاگرام می‌پردازیم).

شاید در بیان اول شاخ‌های مجازی، افراد بی‌بند و بار یا چهره‌های نامتعارف به ذهن شما برسد. اما اینفلوئنسرهای حرفه‌ای در ایران به اصول قوانین کشور پایبند هستند  و با تولید محتوای خلاقانه و حرفه‌ای فالوورهای خود را جذب می‌کنند. شاید خرده فروشان و افرادی که شناخت کمی نسبت فضای مجازی دارند به سمت افراد نامتعارف برای تبلیغات بروند، اما این تبلیغات تاثیری روی مخاطب آنها ندارد  و اثری روی تصمیم به خرید و استفاده از خدمات آنها نمی‌گذارد یا بازدهی بسیار کمی نسبت به تبلیغات منفی که برایشان به وجود می‌آید، دارد.

اما برندهای معتبر که وجهه‌ی کاری و برند برایشان اهمیت دارد به سمت افرادی می‌روند که موجه، خلاق و به معنای کلمه اینفلوئنسر هستند.

دسته بندی‌های مختلف اینفلوئنسر ها

اینفلوئنسر ها را می‌توان به دو صورت دسته بندی کرد:

۱- تعداد فالوورها:

بر این اساس به اینفلوئنسرهایی که تا ۱۰ هزار فالوور دارند، میکرو، به اینفلوئنسرهایی که بین ۱۰.۰۰۰ تا ۱ میلیون فالوور دارند مگا و به اینفلوئنسرهایی که بیش از یک میلیون فالوور دارند ماکرو می‌گویند. افراد سرشناس، بازیگران و هنرمندان (سلبریتی‌ها) معمولا جز همین دسته قرار می‌گیرند.

۲- بر اساس حوزه‌ی فعالیت و تولید محتوا:

محبوب‌ترین اینفلوئنسرها در ایران افراد فعال در حوزه‌ی سرگرمی هستند (Entertainment)، قطعا دلایل زیادی وجود دارد که برای ما ایرانی‌ها این افراد جذاب هستند، یکی از این دلایل علاقه به سرگرم شدن و خندیدن است.

اینفلوئنسرهای فعال در حوزه‌ی سفر (Travel) : یکی دیگر از جذاب‌ترین اینفلوئنسرها افرادی هستند که نوع زندگی‌شان همیشه در سفر بودن است، آنها به شهرها و کشورهای مختلف سفر می‌کنند و با علاقه از آنچه که می‌بیند می‌گویند، می‌نویسند و عکس می‌گیرند.

اینفلوئنسرهای فعال در حوزه‌ی سبک زندگی (Lifestyle): این افراد از زندگی شخصی، خانوادگی و دوستانه‌ی خود پست‌های جذابی تهیه می‌کنند، وجود یک دوربین حرفه‌ای، دست به قلم بودن و ذوق و سلیقه در چیدمان دکور تصاویر باعث جذب مخاطبین آنها می‌شود.

اینفلوئنسرهای فعال در حوزه‌ی عکاسی (Photography): عکاس‌های هنرمند اینستاگرام که در گرایش‌های مختلف عکاسی می‌کنند و با اشتراک گذاشتن هنر خود مخاطبین علاقه‌مند به این حوزه را جذب می‌کنند.

اینفلوئنسرهای فعال در حوزه‌ی مد و زیبایی (Fashion, Beauty): هرچند این دو حوزه می‌توانند دو حوزه ی جدا از هم باشند اما برخی نیز همزمان در هر دو این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند. لباس‌ها، رنگ و مدل‌های مد و فشن،  نحوه استفاده از لوازم آرایشی ، آموزش آرایش‌های مختلف و نحوه ست کردن لباس، کیف و کفش از جمله فعالیت‌های اینفلوئنسرهای این حوزه است که تعداد زیادی از بانوهای ایرانی طرفدار آنها شده‌اند.

اینفلوئنسرهای فعال در حوزه ی غذا (Food): این افراد با معرفی غذاهای مختلف در سراسر کشور و دنیا، توصیف طعم و نشان دادن شکل ظاهری این غذاها توانسته‌اند مخاطبین خاص خود را جذب کنند.

اینفلوئنسرهای فعال در حوزه‌های مختلف هنر، ورزش (نقاشی، موزیک، فوتبال، سینما، تئاتر و…): هنرمندان پر طرفدار، سلبریتی‌ها نیز در این دسته قرار دارند. این افراد به سبب هنری که دارند طرفداران زیادی دارند، برخی فقط از زندگی و فعالیت‌های کاری خود تصاویری را منتشر می‌کنند و برخی دیگر آثار هنری خود را به اشتراک می‌گذارند.

اینفلوئنسرهای فعال در حوزه‌ی آموزش (Education) : افرادی که در حوزه‌های مختلف دانشی دارند و در کلیپ‌های کوتاه و یا عکس‌های مختلف دانش خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. شاید شما هم افرادی که  زبان انگلیسی و اصطلاحات خاص را در اینستاگرام آموزش می‌دهند، دیده‌ باشید.

چرا مردم این افراد را دنبال می کنند؟

همانطور که قبلا گفتیم یکی از مهم‌ترین دلایل که اینفلوئنسرها دنبال کنندگان زیادی دارند، ایجاد سرگرمی برای دیگران است. اینفلوئنسرها به دلیل خلاقیت و هنری که در تولید محتوا به کار می‌برند باعث جذب نگاه مخاطبین می‌شوند.

دلیل بعدی علاقه‌های شخصی است، مثل علاقه به یادگیری مد و فشن، بهتر آرایش کردن، علاقه به کشف نقاط جدید برای سفر یا امتحان کردن طعم‌های خاص، باعث می‌شوند مردم  فعالان حوزه‌های مختلف را دنبال کنند.

دلیل بعدی یادگیری است، برخی از مردم دوست دارند از هر فرصتی برای یادگیری بیشتر استفاده کنند یا دوست دارند امروز چیز جدیدی را یاد بگیرند و امتحان کنند. مثل یادگیری یک چیدمان جدید برای منزل یا یک ست جدید لباس برای بیرون رفتن آخر هفته

تغییر، خیلی از افراد دوست دارند به نوعی سبک زندگی خود را تغییر دهند، آنها از اینفلوئنسرهای مختلف خصوصا فعال در حوزه‌ی سبک زندگی ایده می‌گیرند که چگونه تغییرات کوچک و بزرگ را در زندگی خود ایجاد کنند.

در نهایت هواداری باعث می‌شود مردم افراد مشهور و سلبریتی‌ها را دنبال کنند، چرا که دوست دارند در مورد آنها بیشتر بدانند و از فعالیت‌های آنها آگاه شوند.

چرا برندها با این افراد کار می‌کنند؟

برندها می‌خواهند پیام برند، مزیت محصولات و خدمات را به گوش مخاطبین خود برسانند. این امر از طریق رسانه‌های مختلف اتفاق می‌افتد. از آنجا که اینفلوئنسرها نگاه‌های زیادی را به دنبال خود دارند، برندها به این افراد دید رسانه دارند تا از طریق آن پیام خود را به دست مخاطبین خود برسانند.

ارتباط حوزه‌ی فعالیت اینفلوئنسر ها با برند از دیگر دلایل این همکاری است. مثلا اگر می‌خواهید مزون لباس و مانتو خود را به برندی محبوب‌تر تبدیل کنید خوب است که با اینفلوئنسرهای فعال در حوزه‌ی مد و فشن همکاری کنید.

بازدهی بالاتر و هزینه کمتر: اساسا یکی از خصوصیات استفاده از رسانه‌های دیجیتال هزینه‌ی کمتر آن نسبت به دیگر رسانه‌های پخش تبلیغات است و از طرف دیگر بازدهی این رسانه قابل کنترل و بررسی است. همچنین محتوا در رسانه دیجیتال ماندگاری بیشتری نسبت به دیگر رسانه‌ها دارد.

بهترین راه اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

شناخت درست اینفلوئنسر ها و حوزه‌ی فعالیت آنها به شما کمک می‌کند بتوانید اینفلوئنسر مناسب برند خود را انتخاب کنید.

اگر زمان کافی برای پیدا کردن و شناختن اینفلوئنسرهای مرتبط با حوزه کاری خود را ندارید بهتر است از افراد و یا شرکت‌های فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ و اینفلوئنسر مارکتینگ کمک بگیرید. چرا که آنها نه تنها می‌توانند در انتخاب اینفلوئنسر مناسب به شما کمک کنند بلکه به دلیل ارتباط کاری با اینفلوئنسر ها می‌توانند به طور موثرتری برند شما را به مخاطبین معرفی کنند.

مطلب مرتبط:

اینفلوئنسر مارکتینگ موفق چه رازهایی دارد

معرفی تعدادی از اینفلوئنسر های محبوب

محمد امین کریم پور:

اینفلوئنسر

با ساخت ویدئوهای طنز، خدا رو شکر گفتن‌های بامزه، رقص‌های کوتاه و خنده دار افراد زیادی را به سمت خود جذب کرد. او در ساخت ویدئوهای خود از خلاقیت زیادی استفاده می‌کند و کمتر به نظر می‌رسد از ایده کسی کپی کرده باشد.

محسن ایزی:

اینفلوئنسر

او یکی از قدیمی‌های دابسمش است. شروع کارش با دابسمش‌های فوتبالی بود و کم کم شروع به تولید ویدئوهای سرگرم کننده کرد. او سابقه کار با برند‌های مختلفی را دارد و اکنون با دو میلیون فالوور یک سلبریتی محسوب می‌شود.

مهسا ایرانیان:

اینفلوئنسر

شروع کار مهسا ایرانیان با استندآپ‌ها کوتاه و سرگرم کننده بود و با صدای رادیویی‌اش در فضای مجازی محبوب شد. این روزها نیز شاهد فعالیت او در شبکه‌های صدا و سیما هستیم.

ابوطالب حسینی:

اینفلوئنسر

محبوبیت ابوطالب حسینی از مسابقه استندآپ کمدین خنداونه بود. او که نفر دوم این مسابقه‌ی تلویزیونی شد محبوبیت بالایی را بین قشر جوان و نوجوان کسب کرد. این روزها نیز استندآپ‌های مختلف او را در دانشگاه‌ها می‌بینیم.

 

نتیجه گیری

زمانی که از هر نوع تبلیغاتی در جایگاه مناسب و راه درست و با خلاقیت لازم استفاده شود بازدهی تبلیغات بسیار بالا می‌رود، اینفلوئنسر مارکتینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

استفاده از اینفلوئنسر های مناسب در زمان و جایگاه درست، به برندها کمک می‌کند که به اهداف تبلیغاتی خود برسند و پیام برند خود را به مخاطبین‌شان برسانند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =