, , , , , ,

اینفلوئنسر مارکتینگ موفق چه رازهایی دارد

اینفلوئنسر مارکتینگ

در اینفلوئنسر مارکتینگ ، یک پست اسپانسرشده و تبلیغاتی از دید مصرف‌کنند‌ه‌ای که درحال مرور وب‌سایت‌ها یا فیدهای رسانه‌های اجتماعی محبوبش است،‌ یک تبلیغ نیست و مانند محتواهای معمول آن اینفلوئنسر (افرادی محبوبی که رفتارشان بر مردم تأثیرگذار است) دیده می‌شود که به‌تدریج اعتماد و اعتبار را بین اینفلوئنسر و مخاطب ایجاد کرده است.

در تبلیغات سنتی برای تبلیغ یک برند پوشک کودک ممکن است عکسی از آن محصول نمایش داده شود؛ درمقابل، اینفلوئنسر مارکتینگ ممکن است داستانی را از پدر و مادری روایت کند که در تلاشند کودک‌شان را در طول شب خشک نگه‌دارند و در آخر محصول را همراه با نکات مفید دیگری پیشنهاد بدهد.

من به‌عنوان مدیرعامل یک آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ اقرار می‌کنم که شاید جانب‌دارانه صحبت ‌کنم، اما این عجیب نیست که ۹۴ درصد از بازاریابانی که از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کرده‌اند،‌  به مؤثر بودن آن پی برده‌اند.

چه‌ چیزی بر افزایش «یادآوری برند» (Brand awareness)، بر سر زبان‌ها افتادن آن و نهایتا افزایش فروش اثرگذار است؟ ازنظر من، این موارد با مدیریتِ صحیحِ بسیاری از اصول و جزئیات، از استخدام اینفلوئنسرها گرفته تا تهیه‌ی گزارش‌ها تحقق می‌یابد.

در ادامه، ۵ راز کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار موفق را با شما در میان می‌گذاریم.

 

۱. کارتان را با اینفلوئنسرهای مناسب شروع کنید

اگر به‌دنبال جلب‌توجه مخاطبان جوان و به‌اصطلاح فَشن امروزی هستید، به اینفلوئنسری نیاز دارید که با آنها هم‌سلیقه و هم‌فکر باشد؛ و برعکس اگر مخاطبان شما میان‌سال یا مسن هستند، حتی به‌کارگرفتن بهترین طراح مد لباس در اینستاگرام نیز برای شما مؤثر واقع نمی‌شود. مهم است اینفلوئنسرهایی را انتخاب کنید که ارزش‌های اخلاقی یا اجتماعی‌شان هم‌تراز ارزش‌های برند شما باشد و ترجیحا به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند باشند. این را نیز بدانید که یافتن اینفلوئنسرهای مناسب توسط خودتان ممکن است زمان‌بر شود و در پلتفرم‌های بازاریابی نیز هنوز خودتان باید روابط‌تان را مدیریت کنید.

مطالب مرتبط:

درآمد از اینستاگرام خود را چگونه بهبود دهید

۲. با اینفلوئنسرها قرارداد ببندید

با هر اینفلوئنسری که همکاری می‌کنید باید قرارداد کتبی و معتبری ببندید که مواردی مثل مدت‌زمان همکاری، شرح کار، جبران خسارت در کار، حقوق مالکیت معنوی، دستورالعمل‌های «کمیته‌ی تجارت فدرال آمریکا» (FTC) -برخی از این دستورالعمل‌ها جهانی هستند- و موارد احتمالی دیگر را دربربگیرد. همچنین وقتی کاغذبازی‌ها تمام شد، بایستی به امور مربوط به صورت‌حساب،‌ پرداخت و گزارش مالیاتی اینفلوئنسر رسیدگی کنید.

این جنبه از به‌کارگیری اینفلوئنسر که خودتان در‌ آن ترتیب همه‌ی امور را می‌دهید می‌تواند تا حد زیادی به‌شکل «منابع فشرده» (Resource-intensive) تلقی شود. (فرایندهایی را که به زمان، منابع قابل‌توجهِ سیستمی و حجم بالایی از داده‌ها نیاز دارند، منابع فشرده می‌گویند.)

برخی برندها خودشان اینفلوئنسرها را استخدام و مدیریت می‌کنند و از آژانس‌های تبلیغاتی، برای توسعه و تقویت کمپین‌هایشان یاری می‌جویند. برخی دیگر از برندها، عمده‌ی امور برنامه‌ریزی و یافتن اینفلوئنسرها را به آژانس‌های تبلیغاتی می‌سپارند اما کمپین‌های خاص‌شان را خودشان راه می‌اندازند.

 

۳. دستورالعمل‌های کمپین‌ و برندتان را ارائه بدهید

در یک کمپین موفق، همگام با تدوین و پیاده‌سازیِ استراتژی‌های خلاقانه، مسائل زیادی بین برند و اینفلوئنسر تبادل و محصولات یا خدمات شما برای بازبینی‌ و غیره به اینفلوئنسرها ارائه می‌شوند.

توصیه‌ی ما این است که به اینفلوئنسرها دستورالعمل‌های ساده و انعطاف‌پذیر بدهید، زیرا آزاد و خلاق‌ بودن آنها به‌ نفع شما خواهد بود؛ مخاطبان به اینفلوئنسری که از توانایی‌های خودش بهره نبرد، توجه نمی‌کنند.

چه خودتان کمپین‌تان را راه‌اندازی کنید و چه آن را به یک آژانس تبلیغاتی بسپارید،  هدف‌تان باید مشخص شده باشد. اهداف مشخص‌شده‌ی یک کمپین نه‌تنها اینفلوئنسرها را یاری می‌کند بلکه معیاری برای موفقیت شما نیز خواهد بود.

 

۴. برای بهبود کیفیت کارتان، ارزیابی کنید

مسلما شما کاری پرمحتوا، جذاب و سرگرم‌کننده از اینفلوئنسرها می‌خواهید؛ با‌این‌حال باید آنها را آگاه کنید تا همه‌ی قوانین خاص حرفه‌ی شما را رعایت کنند؛ تنها به‌کار بردن هشتگ اسپانسرشده زیر پست‌شان کافی نیست. در شرکت من، کارشناسان «تضمین کیفیتی» (Quality assurance) حضور دارند که با بررسی محتوا و کار اینفلوئنسر، سازگاری آن را با دستورالعمل‌های FTC می‌سنجند و تأیید می‌کنند که آیا این محتوا همان چیزی است که برند به‌دنبالش بوده است یا خیر. چه مستقیما با اینفلوئنسرها کار کنید و چه ازطریق آژانس تبلیغاتی، ارزیابیِ زنده و آنیِ جریان کار بسیار مهم است.

 

۵. خروجی کار را بسنجید

تنها راه تشخیص اثربخشی اینفلوئنسر مارکتینگ شما این است که چقدر شما را در رسیدن به اهداف‌تان یاری کرده است؛‌ به‌ همین‌ دلیل است که هر کمپینی، مجموعه‌ای از معیارهای مشخص و معنی‌دار خودش را دارد. هر آژانس تبلیغاتی، سیستم گزارش‌‌دهی‌ای دارد که با تجزیه‌و‌تحلیل‌های دقیق و جامع، به برندها کمک می‌کند بفهمند کمپین‌شان چیست، کجاست و در چه مرحله‌ای قرار دارد؛‌ اما سنجش، همواره فرایندی پویاست که با ترند‌ شدن پلتفرم‌های مختلف تغییر می‌کند.

بنابر تجربه‌ی من، برای تشخیص موفقیت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ یک معیار وجود دارد: تعداد کلی «تعاملات» Engagements. معیار Impressions تنها «دفعات درمعرض نمایش قرار گرفتنِ پست» را رصد و ثبت می‌کند، اما معیار «تعاملات» (Engagements) نشان می‌دهد که بازدیدکننده کارهایی مثل لایک‌ کردن، دیدن پست، کامنت‌ گذاشتن، پین‌ گذاشتن دوباره روی پست، توئیت‌ کردن یا هشتگ و اشتراک‌گذاری پست‌ها را انجام داده یا نه. شما با رصد و تجزیه‌و‌تحلیل این معیارها می‌توانید میزان اثربخشی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود و مهم‌تر از آن، میزان علاقه‌مندی و درگیرشدن مخاطبان‌تان را دریابید.

دست آخر اینکه، موارد بسیاری برای پرداختن به یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ به‌یاد‌ماندنی وجود دارد و ما در این مقاله تنها به چند مورد از آنها به‌صورت گذرا اشاره کردیم! راه‌اندازی اینفلوئنسر مارکتینگ برای کسب‌و‌کارها ممکن است گیج‌کننده و دشوار باشد؛ اما خبر خوب این است که پیش‌ از آنکه پروژه‌ی بزرگی را به‌دست بگیرید، می‌توانید کارتان را به‌آرامی و با کمپین‌های کوچک آغاز کنید.

برگرفته از: forbes.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 3 =