شبکه های اجتماعی و ۱۰ اشتباه مهلک که برای بازاریاب‌ها گران تمام می‌شوند

شبکه های اجتماعی و ۱۰ اشتباه مهلک که برای بازاریاب ها گران تمام می‌شوند

درحال حاضر بیش از ۲/۶ میلیارد نفر از دست کم یکی از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند. احتمالا این آمار تا سال ۲۰۲۱ حدود ۱۵٪ افزایش پیدا کند و به بیش از ۳ میلیارد نفر برسد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی جزء ابزارهای قدرتمندی است که به بازاریاب‌ها امکان می‌دهد به مخاطب آنلاینشان وصل شوند. شبکه های اجتماعی هم به کسب و کارها درمورد کاربران داده‌های غنی می‌دهند، هم اینکه کمک می‌کنند به راحتی مشتریان ایده‌آلشان را هدف‌گیری کنند. لینکدین به کسب و کارها داده‌های غنی استخدامی می‌دهد، فیسبوک و اینستاگرم اطلاعات عمومی مردم را دراختیار بازاریاب‌ها قرار می‌دهند و اسنپ چت کمک می‌کند تبلیغاتشان را براساس موقعیت جغرافیایی کاربر نمایش بدهند. بسیاری از برندها موفق شده‌اند با استفاده از همین رسانه‌های اجتماعی کسب و کارهای درجه یک بسازند. اما برخی هم اشتباهات زیر را مرتکب شده‌اند و نتوانسته‌اند آنطور که باید و شاید به مخاطب آنلاینشان مرتبط شوند.

 

۱. تمرکز روی شبکه های اجتماعی متعدد و مختلف

اصولا برای خبره شدن در هر زمینه‌ای، از جمله بازاریابی شبکه های اجتماعی ، باید تلاش و تمرکز کافی داشته باشیم. کسب و کارهایی که تیم‌های بازاریابی کوچک دارند، نباید توجهشان را به شبکه های اجتماعی متعدد و مختلف پراکنده کنند؛ درواقع باید یک یا دو شبکه اجتماعی که با اهداف کسب و کارشان همخوانی بیشتری دارند را انتخاب کنند و در همان موارد عمیق‌تر شوند. در فیسبوک روزانه بیش از ۳۰۰ میلیون تصویر آپلود می‌شود؛ هر ۶۰ ثانیه ۵۱۰ هزار نظر ارسال می‌شود و بیش از ۱۰۰ هزار استتوس به روز رسانی می‌شوند. برای موفقیت در بازاریابی شبکه های اجتماعی باید در یک پلتفرم خاص خبره شویم تا بتوانیم توجه کاربران را به خودمان جلب کنیم؛ مطمئنا برای اینکه به این درجه از مهارت و خبرگی برسیم، باید زمان کافی صرف کنیم و تلاش مستمر داشته باشیم. حتی تیم‌های کوچک بازاریابی هم اگر پلتفرم اجتماعی صحیحی انتخاب کنند، می‌توانند به مرور زمان مهارتشان را توسعه بدهند و سایر پلتفرم‌ها را هم امتحان کنند.

در فیسبوک روزانه بیش از ۳۰۰ میلیون تصویر آپلود می‌شود؛ هر ۶۰ ثانیه ۵۱۰ هزار نظر ارسال می‌شود و بیش از ۱۰۰ هزار استتوس به روز رسانی می‌شوند.

۲. بی‌توجهی به فالوئرهای وفادار در شبکه های اجتماعی

درک سیورز (Derek Sivers)، در صحبتهایش در کنفرانس تد درخصوص نحوه‌ی شروع تحرک‌ها در شبکه های اجتماعی عنوان کرد حرکت‌ها را لزوما رهبران بزرگ راه نمی‌اندازند، بلکه فالوئرهای وفادار هم می‌توانند شروع کننده‌ی حرکت‌ها باشند. این قبیل فالوئرها می‌توانند فالوئر جدید جذب کنند و به اعضای جدید هم اطمینان خاطر بدهند حرکت شروع شده ارزشمند است. برندها هم باید به همین صورت ارزش فالوئرهایشان را در شبکه های اجتماعی درک کنند؛ اگر تعدادی از کاربران به صورت مداوم از محتوا استقبال می‌کنند و با سایر کاربران به اشتراکش می‌گذارند، باید به نحوی مورد قدردانی قرار بگیرند. مثلا می‌توانیم برایشان ایمیل تشکر ارسال کنیم یا در شبکه های اجتماعی سپاسگزاریمان را در قالب یک پست ویژه نشان بدهیم.

بی‌توجهی به فالوئرهای وفادار در شبکه های اجتماعی

مطلب مرتبط: ارتباط احساسی مصرف کنندگان با برندها چیست؟

۳. تقلید کردن از برندهای دیگر در شبکه های اجتماعی

شاید کپی کردن استراتژی شبکه های اجتماعی برندهای دیگر وسوسه‌کننده به نظر برسد، اما واقعیت این است که تقلید کردن از سایر برندها در عمل کاری بی‌فایده است. رسانه های اجتماعی طوری طراحی شده‌اند که به کاربر محتوای جدید و غیر قابل پیش بینی ارائه کنند تا مخاطب با آن همراه بماند.

براساس اصول روانشناسی شبکه های اجتماعی ، شرکت‌ها باید به کاربر محتوای متنوع ارائه کنند. اصولا برندهایی که در سطح اینترنت سبک مستقل و منحصربه‌فردی دارند، نسبت به برندهای دنباله رو فالوئرهای بیشتر و فعال‌تری جذب می‌کنند. اسلک (Slack) جزو شرکت‌هایی است که با سعی و تلاش فراوان موفق شده در شبکه های اجتماعی برای خودش سبک ویژه‌ای ایجاد کند، به همین خاطر توانسته در توئیتر ۳۱۱ هزار نفر فالوئر بسیار فعال به دست بیاورد. اگر این آمار را با شرکت رقیب اسلک یعنی یامر (Yammer) مقایسه کنید متوجه می‌شوید به خاطر نداشتن سبک خاص در شبکه های اجتماعی، تعداد فالوئرهایش ۷۸٪ کمتر است.

 

۴. بی‌توجهی کردن به داده‌ها‌ی آنالیز شبکه های اجتماعی

تکنیک‌های بازاریابی مدرن، از قبیل بهینه سازی وب سایت و بازاریابی شبکه های اجتماعی اصولا مبتنی بر داده هستند. درنتیجه مدیران شبکه های اجتماعی باید داده‌ها را به دقت جمع آوری و تحلیل کنند تا مشخص شود فالوئرها چطور به محتوا واکنش نشان می‌دهند، چون درغیر این صورت نمی‌توانند تصمیم بگیرند چطور باید استراتژی خود را تغییر دهند تا نتایجشان بهبود پیدا کند.

این موضوع اصولا در تمام شبکه های اجتماعی و به خصوص در اینستاگرم مهم است. بازاریاب‌ها می‌توانند با سرمایه گذاری روی ابزارهای آنالیز اینستاگرم بررسی کنند بهینه‌ترین زمان برای پست کردن محتوا و بهترین نوع محتوا چیست و درباره‌ی سایر متغیرها هم اطلاعات به دست بیاورند.

 

۵.   برداشت اشتباه درباره مخاطبان هدف شبکه های اجتماعی

هاب اسپات (HubSpot) سال ۲۰۰۶ تاسیس شد و در آن زمان کاملا ناشناخته بود؛ اما امروز یک شرکت سهامی عام ۱/۳ میلیارد دلاری است. عامل موفقیت شرکت این بوده که خودش را وقف مشتری‌ها کرده است؛ حتی برای این کار در جلساتش یک خرس تدی به اسم مالی (Molly) هم حضور دارد که نماینده‌ی مشتری‌ها است. شرکت ویژگی‌ها و خصوصیات مالی را می‌داند و هنگام تصمیم‌گیری، مالی را که عضوی از تیم مشتری‌هاست درنظر می‌گیرد تا منافع مشتری هم حفظ شود. این درک مشتری به هاب اسپات کمک کرده تا در شبکه های اجتماعی محتوای مناسبی منتشر کند و مشتری ایده‌آلش را به راحتی جذب کند. بازاریاب‌های شبکه های اجتماعی هم باید مثل مدیران ارشد کسب و کارها مخاطب هدفشان را بشناسند تا بتوانند راحت تر رسانه های اجتماعی مناسبشان را انتخاب کنند و برای هر برند، سبک منحصر به فرد و خاصی انتخاب کنند.

 

۶. دست کم گرفتن قدرت ویدئوها در شبکه های اجتماعی

براساس گزارش سایت Social Media Examiner، ۶۰٪ از بازاریاب‌های شبکه های اجتماعی معتقدند محتوای ویدئویی مهم‌ترین نوع محتوای بصری است، چون فالوئرها را کاملا درگیر خود می‌کند. گزارش سایت هاب اسپات هم نشان می‌دهد ۵۵٪ از افراد از محتوای ویدئویی به صورت کامل استفاده می‌کنند، درنتیجه به نظرشان ویدئوها بیشتر از سایر انواع محتوا توجه مخاطب را جلب می‌کنند.

مطلب مرتبط: رسانه های اجتماعی تا سال ۲۰۱۸ و بعد از آن به کجا می رسند؟

۷. برخورد یکسان با تمام شبکه های اجتماعی

هیچکدام از شبکه های اجتماعی مثل هم نیستند، درنتیجه نباید با تمام آنها به یک شکل برخورد کنیم. افراد مختلف از شبکه های اجتماعی مختلف استفاده می‌کنند و توقع دارند روی هر پلتفرم محتوای خاصی ببینند. مثلا نمایش آگهی استخدامی روی اینستاگرم واقعا عجیب است، اما همین آگهی روی لینکدین کاملا نرمال است. بازاریاب‌ها باید تعداد محدودی از شبکه های اجتماعی را انتخاب کنند و سعی کنند در هرکدام بهترین و مناسب‌ترین نوع محتوا را منتشر کنند.

برخورد یکسان با تمام شبکه های اجتماعی

۸. تصور اینکه کارمندان جوانمان شبکه های اجتماعی را بهتر مدیریت می‌کنند

اصولا افراد جوانتر از شبکه های اجتماعی بیشتر استفاده می‌کنند. داده‌های بیشتر مراکز تحقیقاتی از قبیل PEW هم این مطلب را تائید می‌کنند. اما این دلیل نمی‌شود که به جوان‌ترین عضو تیم بازاریابی خود اختیار بدهیم تا استراتژی شبکه های اجتماعی مجموعه را تدوین کند. بازاریابی شبکه های اجتماعی هم باید مثل سایر فعالیت‌های بازاریابی خود اصول مشخصی داشته باشد. تیم باید پروفایل مشتریان هدف را دقیقا بررسی کند و بعد از انجام تحلیل‌های رقابتی، برای برندمان سبک و سیاق خاص و مشخصی تعریف کند. در مرحله‌ی آخر باید یکی از مدیران مجرب را که در زمینه‌ی رسانه های اجتماعی هم تخصص دارد انتخاب کنیم تا برنامه‌ی تعریف شده را عملیاتی کند.

 

۹. تمرکز صرف روی رشد ارگانیک شبکه های اجتماعی

با هزینه کردن در شبکه های اجتماعی می‌توانیم معیارهای هدف از قبیل تعداد فالوئر و میزان مشارکت کاربرانمان را به صورت موثر و بهینه افزایش دهیم. درصورتی که استراتژی رسانه‌های اجتماعی‌مان ارگانیک باشد، می‌توانیم آن را تکمیل کنیم و در کنار استراتژی فعلی، از استراتژی‌های پولی هم کمک بگیریم. مثلا درصورتی که مدیر شبکه های اجتماعی‌مان برای تهیه‌ی محتوا زحمت زیادی کشیده باشد و مطمئن باشد کاملا مورد توجه مخاطب قرار می‌گیرد، می‌تواند با پرداخت هزینه و تبلیغ محتوا، جامعه‌ی مخاطبانش را بزرگ‌تر کند.

 

۱۰. آموزش ندادن و تبدیل نکردن کارمندان به فروشنده در شبکه های اجتماعی

تمام کارکنان شرکت این توانایی را دارند که از طریق رسانه‌های اجتماعی با مشتریان هدف ارتباط برقرار کنند. باتوجه به اینکه اکثر کارکنان از این شبکه‌ها به دلایل شخصی استفاده می‌کنند، منطقی است که آموزش ببینند تا از طریق این شبکه‌ها با مشتریان بالقوه‌ی کسب و کار هم وارد ارتباط شوند. رسانه های اجتماعی در سراسر جهان روز به روز بزرگتر می‌شوند؛ این روزها که گزینه‌های هدف‌گذاری مشتری‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند، شبکه های اجتماعی هم به کانال‌های اصلی بازاریاب‌ها برای هدف‌گذاری بدل شده‌اند.

 

بازاریاب‌ها برای موفقیت در این مسیر باید تاحد ممکن مرتکب این اشتباهات نشوند. باید دقیقا درک کنند هدفشان از استفاده از کانال اجتماعی موردنظر چیست و چطور باید به هدف تعیین شده برسند.

برگرفته از: entrepreneur.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + دوازده =