, ,

بازاریابی نمایشگاهی را چگونه انجام دهیم استراتژی‌های بازاریابی برای معماران، مهندسان و پیمانکاران

استراتژی‌های بازاریابی نمایشگاهی

کار شما در نمایشگاه‌ها فقط منحصر به حضور، غرفه‌سازی و تبادل کارت‌ ویزیت نیست. متأسفانه بسیاری از شرکت‌ها به دلیل نداشتن بازاریابی نمایشگاهی، از حضور خود در این رویدادها و بازدیدکنندگان آنها حداکثر استفاده را نمی‌برند. بخش زیادی از کار، قبل و بعد از نمایشگاه اتفاق می‌افتد و در واقع شروع نمایشگاه بخش ساده‌ی کار است. در ادامه چند استراتژی بازاریابی نمایشگاهی را معرفی خواهیم کرد.

بازاریابی نمایشگاهی قبل از نمایشگاه

در هر  نمایشگاهی که شرکت می‌کنید باید استراتژی بازاریابی نمایشگاهی داشته باشید تا مطمئن شوید که قبل از صرف زمان و هزینه، مشتریان فعلی و احتمالی‌تان در نمایشگاه حضور خواهند داشت. می‌توانید با شرکایتان در صنایع دیگر که قبلا در نمایشگاه شرکت کرده‌اند تماس بگیرید و اطلاعاتی مفید درباره‌ی نمایشگاه کسب کنید. آنها به شما از تعداد، کیفیت و انرژی حاضرین و فروشندگان خواهند گفت. وقتی نمایشگاه مناسب کسب‌وکارتان را با اطمینان انتخاب کردید، هر چه سریع‌تر ثبت‌نام کنید. معمولا هرچه زودتر ثبت‌نام کنید، در محل بهتری از نمایشگاه غرفه دریافت می‌کنید. بسیاری از نمایشگاه‌ها حتی اجازه می‌دهند که محل غرفه را خودتان انتخاب کنید. نزدیک بودن به خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها یا در ورودی، مزیت مهمی است!

مطلب مرتبط: فهرست بازبینی نمایشگاه تجاری

اگر می‌توانید دو هفته قبل از نمایشگاه فهرستی از شرکت‌کنندگان را به دست بیاورید. بعضی انجمن‌ها به شما این اطلاعات را می‌دهند و با این اطلاعات باارزش می‌توانید قبل از نمایشگاه با این افراد تماس بگیرید. ایمیلی آماده کنید و در آن حضورتان در نمایشگاه را به شرکت‌کنندگان اعلام و از آنها دعوت‌ کنید که از غرفه‌تان بازدید کنند. یک روش خوب بازاریابی نمایشگاهی این است که اعلام کنید قرار است یک کوپن یا گجت آخرین مدل هدیه بدهید تا  شرکت‌کنندگان را به حضور در غرفه‌تان ترغیب کنید. همچنین می‌توانید این ایمیل را برای مشتریان صنعت مورد نظرتان ارسال کنید. برای مثال، اگر در نمایشگاهی تخصصی شرکت می‌کنید، پایگاه داده‌تان را بررسی کنید و تمام مخاطبان/مشتریان مرتبط را جدا کرده و ایمیلی برایشان بفرستید. این کار راه خوبی برای ارتباط مجدد با مشتریان قدیمی است.

اگر فهرست شرکت‌کنندگان را به دست آوردید، حتما قبل از نمایشگاه با مشتریان احتمالی‌تان تماس بگیرید. از آنها بخواهید که ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در حین برپایی نمایشگاه با شما ملاقات کنند تا آنها را بیشتر بشناسید و امکان شراکت با آنها را بررسی کنید. اگر قادر به ملاقات با شما نیستند، پیشنهاد دهید که سری به غرفه‌تان بزنند، با شما صحبت کنند و شانس‌شان را برای بردن جایزه‌ امتحان کنند.

نکته‌ی مهم دیگر این است که همه‌ی کارکنان‌ شما درباره‌ی استراتژی بازاریابی نمایشگاهی و سؤالاتی که باید از حاضرین در نمایشگاه بپرسند، کاملا اطلاع داشته باشند. کارکنان باید دوستانه برخورد کنند و با همه، حتی فروشندگان دیگر، ارتباط برقرار کنند. هیچ کس نباید هنگام حضور در نمایشگاه سرگرم کار با تلفن همراه یا کامپیوتر باشد، چون تمرکزش را از دست می‌دهد و ممکن است دیگران چنین رفتاری را نشانه‌ی بی‌علاقگی فرد به نمایشگاه تعبیر کنند.

بازاریابی نمایشگاهی در حین برپایی نمایشگاه

غرفه‌تان را حداقل دو ساعت قبل از نمایشگاه آماده کنید، چون اگر چیزی را در فهرست‌تان فراموش کرده باشید فرصت جبران دارید. همچنین زمان اضافه‌ای خواهید داشت تا در نمایشگاه بچرخید و غرفه‌های دیگر را ببینید، مخصوصا اگر مدت زمان نمایشگاه فقط در حد سه یا چهار ساعت باشد. اگر قبلا در نمایشگاه حضور نداشته‌اید، این کار به شما فرصت می‌دهد تا تحقیقات بیشتری انجام دهید و بازدیدکنندگان، فروشندگان و مسئولان نمایشگاه را بیشتر بشناسید.

برخورد دوستانه و گرم کارکنان با بازدیدکنندگان از نکات مهم در بازاریابی نمایشگاهی است.

اگر نمایشگاه چند روزه است یا وقفه‌هایی وجود دارد که در آنها بازدیدکنندگان در محیط نمایشگاه حضور ندارند، چرخی بزنید و با بقیه‌ی فروشندگان ملاقات کنید. با این روش، از کاری که انجام می‌دهند بیشتر مطلع می‌شوید و ممکن است از میان‌ آنها مشتری هم پیدا کنید. با این کار می‌توانید ببینید که شرکت‌های دیگر با غرفه‌های نمایشگاهی‌شان چه می‌کنند و از چه نوع بازاریابی نمایشگاهی بهره می‌برند. شاید بقیه‌ی فروشندگان ارتباطی با مشتری احتمالی شما داشته باشند، پس می‌توانید سرنخ‌های خوبی برای پروژه‌هایتان به دست بیاورید. شما فرصت دارید نه تنها با شرکت‌کنندگان بلکه با فروشندگان دیگر نیز ارتباط برقرار کنید.

هدایای تبلیغاتی جذابی در غرفه‌تان ارائه دهید تا مردم ترغیب شوند به غرفه‌تان بیایند و با شما صحبت کنند. دائم پشت میز نباشید. بهتر است میز را در انتهای غرفه‌ بگذارید و بروشورها، کارت‌های ویزیت و هدایا را روی آن بچینید. با قرار دادن هدایا در انتهای غرفه، حاضرین را وادار به ورود به غرفه می‌کنید. با این ترفند وقت دارید سر صحبت را باز کنید و از آنها سؤالاتی درباره‌ی کسب‌وکارشان بپرسید. اگر مطمئن نیستد که در یک نمایشگاه چه سؤالاتی را باید مطرح کنید، نمونه سؤال‌های زیر را در نظر داشته باشید:

  1. نمایشگاه چطور است؟
  2. بهترین محصول یا خدماتی که تا به حال در نمایشگاه دیده‌اید چه بوده است؟
  3. آیا با محصول یا خدمات پیشرفته و نوآورانه‌ای آشنا شده‌اید؟
  4. از کجا آمده‌اید؟
  5. شغل‌تان چیست؟
  6. چه چیزی در شغل‌تان خاص یا جذاب است؟

سؤالات را حول شرکت‌کنندگان و علایق‌شان بپرسید. با تعیین جایزه و امکان قرعه‌کشی، اطلاعات شرکت‌کنندگان را به دست بیاورید تا بعدا بتوانید از طریق تماس تلفنی یا ایمیل پیگیرشان باشید.

در بازاریابی نمایشگاهی چند راه برای کسب اطلاعات تماس بازدیدکنندگان غرفه وجود دارد. می‌توانید تُنگ یا سبدی را روی میز بگذارید تا افراد کارت ویزیت‌شان را داخل آن بیندازند یا یک فرم کاغذی یا الکترونیکی تهیه کنید که اطلاعات‌شان را وارد آن کنند. فرم الکترونیکی گزینه‌ی بهتری است چون بعدا می‌توانید آن را در پایگاه داده‌های بازاریابی‌تان آپلود کنید. فرم‌های الکترونیکی امکان موفقیت بازاریاب یا فردی را که بعد از نمایشگاه پیگیر تماس با مشتریان است، افزایش می‌دهند.

بازاریابی نمایشگاهی بعد از نمایشگاه

بعد از اتمام نمایشگاه، کار واقعی شروع می‌شود. باید فهرست کارت‌های ویزیت و اطلاعات تماس جمع‌آوری‌شده را بررسی کنید تا ببینید بلافاصله باید پیگیر چه کسانی شوید. شما باید ۲ الی ۶ سرنخ عالی از نمایشگاه به دست آورده باشید که  طی یک هفته بعد از نمایشگاه نیاز به پیگیری داشته باشند. حتما موقعیت‌تان را به درستی تعیین کنید تا با مشتریان احتمالی‌ ملاقاتی را ترتیب بدهید.

اطلاعات بقیه‌ی بازدیدکنندگان باید وارد پایگاه داده‌ (سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان) شود تا با ایمیل یا تماس تلفنی در دو یا سه ماه آینده پیگیرشان باشید. فروشندگان بسیار کمی بعد از نمایشگاه کار پیگیری مشتریان را انجام می‌دهند، پس این اقدام شما را از بقیه جلو می‌اندازد. حتی اگر شرکت‌کنندگان علاقه‌مند نباشند، به آنها ثابت کرده‌اید که به اندازه‌ی کافی برایشان اهمیت قائلید که پیگیری می‌کنید. شاید در جریان این پیگیری باز هم از آنها بپرسید که بخش موردعلاقه‌شان در نمایشگاه چه بوده است. مجددا مکالمه را حول آنها و نه خودتان شکل دهید.

داشتن برنامه و استراتژی بازاریابی نمایشگاهی و منظم بودن، نکات مهمی برای داشتن تجربه‌ی موفق نمایشگاهی هستند. با انجام این کارها می‌توانید برای کسب‌وکارتان تجربه و نتایج مثبتی به دست آورید، دقیقا مثل طراحی و اجرای یک پروژه.

برگرفته از: numarketingllc.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 18 =