,

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ کابردی را بشناسیم با Memes به عنوان یکی از ابزار‌های دیجیتال مارکتینگ بیشتر آشنا شویم

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

مم از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. یکی از معروف‌ترین مم‌ها، عکس کوچک مربعی‌شکلی است که کودکی را با پیراهن سبز و سفید و چهره‌ای مصمم که کمی شن را در مشت خود می‌فشارد، نشان می‌دهد و روی عکس نوشته شده است «کودک موفقیت». این تصویر به حدی محبوب شد که مجوز استفاده در تبلیغات بازرگانی را دریافت کرد و حتی توسط کاخ سفید برای ترویج اصلاحات قانون مهاجرتی هم به‌کار گرفته شد.

این مثال نشان می‌دهد که چرا مم‌ها به‌عنوان یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می‌توانند تا این حد قدرتمند عمل کنند. آنها توجه شما را به خود جلب می‌کنند، با یک کلیک ساده می‌توانید آنها را به‌اشتراک بگذارید و ارتباط برقرار کردن با آنها بسیار راحت و سریع است. من در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ خودم، به‌خصوص در ایمیل مارکتینگ، زیاد از مم‌ها استفاده کرده‌ام و شاهد بوده‌ام که این ابزار دیجیتال مارکتینگ تا چه حد میزان کلیک را افزایش داده است.

من معمولا در اوقات فراغتم با دیگر بازاریاب‌های دیجیتال همکاری می‌کنم. اخیرا با کارآفرین ۱۸ ساله‌ای به‌نام انوشک میتال (Anushk Mittal) آشنا شده‌ام که در یک گروه خصوصی در فیسبوک، پلتفرمی از مم‌ها به‌نام Memeois تأسیس کرده‌ است. ما با هم درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از مم‌ها به‌عنوان یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، برای افزایش مشارکت کاربران صحبت کردیم. ایده‌های خلاقانه‌ی زیادی در حین صحبت‌‌های ما پدیدار شدند که در ادامه آنها را با شما به‌اشتراک می‌گذارم.

چرا ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مهم هستند

هیچ‌کس نمی‌تواند در مقابل یک تصویر جالب و گاه خنده‌دار مقاومت کند. به همین دلیل است که مم‌ها برای همه، به‌خصوص نسل جدید متولدین سال‌های ۲۰۰۰ جالب هستند.

مم‌ها نحوه‌ی برقراری ارتباط نسل جدید در اینترنت هستند. بیش از سه میلیارد نفر از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند که حداقل ۶۰ درصد آنها به‌خاطر محتوای خنده‌دار این پلتفرم‌ها از آنها استفاده می‌کنند. به‌قول میتال(Mittal): «دانش‌آموزان مثل بچه‌هایی که کارت‌های پیکامون را با هم رد‌وبدل می‌کنند، از مم‌ها استفاده می‌کنند.»

من به این نتیجه رسیده‌ام که مم‌ها فقط برای نسل جدید جالب نیستند بلکه می‌توانند حرف دل همه‌ی نسل‌ها را بازگو کنند. مم‌ها در رسانه‌های اجتماعی محبوب هستند و همه‌ی نسل‌ها در پلتفرم‌های اجتماعی، به‌خصوص فیسبوک حضور دارند. در صنعتی که من در آن مشغول به کار هستم یعنی بهداشت و سلامت، مخاطبان هدف، افراد مسن و خانواده‌هایشان، پرستاران مراقبت از سالمندان و کارگران خدمات اجتماعی هستند. موفقیت کمپین‌های ایمیلی ما نشان داد که مم‌ها از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای تأثیرگذاری بر این دسته از افراد هستند.

برای مثال، من اخیرا کمپینی ایمیلی ایجاد کردم که افرادی را که از سالمندان مراقبت می‌کنند، هدف قرار می‌داد. این ایمیل شامل ممی از لئوناردو دیکاپریو که جام شرابی دردست داشت به‌همراه این کپشن بود: «به سلامتی همه‌ی پرستاران بیماران آلزایمری، جایگاه‌ ویژه‌ای‌ در بهشت برای شما وجود دارد.» استفاده از مم‌ها می‌تواند موقعیت‌های ناراحت‌کننده را خنده‌دار کند. این روشی بامزه برای تشکر کردن از پرستاران بود و با توجه به اشتراک‌گذاری‌های زیادی که در فیسبوک انجام شد، می‌شد فهمید که این مم به دل آنها نشسته است.

مطالب مرتبط:

تبلیغات آنلاین را با دیجیتال مارکتینگ اشتباه نگیرید

چطور بازاریاب‌های دیجیتالی می‌توانند قابلیت مم‌ها را افزایش بدهند

میتال می‌گوید: «من جوان هستم و تاآنجاکه به خاطر دارم همیشه با تبلیغات پولی بمباران شده‌ام. این نوع تبلیغات دیگر قدیمی شده‌اند و به‌نظر من واقعا تأثیر چندانی ندارند. وقتی مم‌ها را می‌بینم، بدون توجه به اینکه آیا محصولات شرکت برای من جالب هستند یا نه، می‌دانم که خواهم خندید و گاهی اوقات همین کافی است تا من را تشویق کند که در سایت آنها گشتی بزنم و ببینم چه چیزهای دیگری برای ارئه دارند.»

با توجه به اینکه اهمیت مم‌ها برای نسل جدید و متولدین سال‌های ۲۰۰۰ به اثبات رسیده است، بازاریاب‌ها در هر صنعتی که باشند می‌توانند روی آنها به‌عنوان یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ سرمایه‌گذاری کنند. شاید فکر کنید مم‌‌ها فقط برای افرادی مهم هستند که در صنایعی مانند بهداشت و سلامت که در آنها بازاریابی بر احساسات مخاطبان تکیه دارد، فعالیت می‌کنند اما بهتر است به استفاده از احساسات مثبت به‌عنوان روشی برای آب کردن یخ مخاطبان و درگیر کردن آنها نیز فکر کنید. من و میتال عقیده داریم که برندها برای رساندن پیام‌های مخرب و آزاردهنده به مخاطبان، می‌توانند از طنز استفاده کنند. همین غیرقابل‌انتظار بودنِ پیام است که آن را جالب و ذهن مردم را درگیر می‌کند.

اجازه بدهید مثال دیگری بزنم. برای درگیر کردن یکی از گروه‌های مخاطبان هدف، یعنی گروه کارگران خدمات اجتماعی ایده‌ای به ذهنم رسید. ما قدردان وفاداری آنها هستیم و من می‌خواستم برای روز خدمات اجتماعی، چیز خاصی به آنها ارائه بدهم. من یک ایمیل گروهی که ممِ بامزه‌ای داشت برای آنها فرستادم: «کارگران خدمات اجتماعی: کاری که مردم فکر می‌کنند آنها انجام می‌دهند» در مقابل «کاری که واقعا انجام می‌دهند.» این مم خیلی زود در همه‌ی کانال‌های اجتماعی محبوب شد.

داده‌ها درباره‌ی مم‌ها به ما چه می‌گویند

میتال می‌گوید: «محققان ما روی بیش از ۱۰ میلیون مم در موضوعات مختلف و تعاملات کاربران با آنها و مشخصات جمعیتی آنها تحقیق می‌کنند. ما تخمین می‌زنیم که هر جوان به‌طور متوسط روزی ۲۰ تا ۳۰ مم می‌بیند. به‌علاوه، نمودارهای مارکتینگ ما ۵ درصد مشارکت در فیسبوک و اینستاگرام را نشان می‌دادند. مشارکت ارگانیک در مم‌ها بیشتر از ده بار به بیش از ۶۰ درصد رسید. این با هیچ‌چیز دیگری قابل‌مقایسه نیست.»

بااینکه در صنعت ما یعنی صنعت سلامت و بهداشت، جایگاه ایمیل مارکتینگ فقط ۶ درصد است، ولی میزان کلیک مم کارگران خدمات اجتماعی ما ۱۴ درصد بود. بعد از راه‌اندازی این کمپین، بازخوردهای مثبتی هم از تیم‌ فروش که بی‌واسطه با این کارگران در تماس بودند، دریافت کردیم. خلق مم‌ها امروزه خیلی آسان شده است. طراح سایت ما، تصویر را خلق و لوگوی شرکت‌مان را روی آن درج کرد. محبوبیت این مم در رسانه‌های اجتماعی باعث شد تا شناخت کاربران از برند ما به‌شدت افزایش پیدا کند.

وقتی از مم‌ها به‌درستی استفاده کنید، مخاطبان شما منتظر ایمیل بعدی‌تان خواهند ماند. فرقی نمی‌کند در چه صنعتی فعالیت می‌کنید، این ابزار دیجیتال مارکتینگ مشارکت کلی شما و شناخت کاربران را از برندتان افزایش می‌دهد. از مم‌ها به‌عنوان یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید تا کودک موفقیت بعدی شما باشید.

 

برگرفته از: forbes.com

 

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =