, , , ,

آژانس های تبلیغاتی کوچک مبتکرتر هستند

آژانس های تبلیغاتی

براساس یک نظرسنجی که توسط شرکت تبلیغاتی Turn انجام شده، نسبت بزرگی از مبتکران (آنهایی که تبلیغات را ایده‌پردازی می‌کنند و می‌سازند) در آژانس های تبلیغاتی کوچک، درک درستی از مفهوم تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده ندارند.

در این مطالعه، از بیش‌از ۲۰۰ مبتکر آژانس‌ های تبلیغاتی کوچک و بزرگ نظرسنجی به‌عمل آمد. نتایج، وجود شکافی از مهارت‌ها و سطح دانش در نحوه‌‌ی به‌کارگیری تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده را در بین این آژانس‌ های تبلیغاتی نشان داد که آژانس‌های بزرگ‌تر وضعیت خیلی بهتری داشتند. همچنین این مطالعه نشان می‌دهد که تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده همواره جای پیشرفت دارد، همان‌طور که امروزه تعداد بیشتری از آژانس های تبلیغاتی کوچک، خود را با فرصت‌های جدید ارائه‌شده توسط داده‌ها و تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده وفق می‌دهند.

در ادامه، برخی از نتایج کلیدی نظرسنجی آژانس Turn درباره‌ی تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده را با هم مرور می‌کنیم:

 

 • شکاف دانش بین آژانس های تبلیغاتی بزرگ و کوچک

 فقط ۱۱ درصد از مبتکران آژانس های تبلیغاتی کوچک که درک درستی از تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده داشتند، قابل‌قیاس با ۵۹ درصد مبتکران در آژانس های تبلیغاتی بزرگ بودند. نتایج این آمار، برخلاف شنیده‌هایی بود که آژانس های تبلیغاتی کوچک را نسبت به نوآوری‌ها زیرک و هوشیار و پذیرای آن نشان می‌داد؛ دلیل این امر هم با مجموعه‌ی بزرگ‌تری از منابع در اختیار آژانس های تبلیغاتی بزرگ (مثل تخصص‌های فردی و ابزارهای مدیریت داده) توضیح داده می‌شود.

مطالب مرتبط:

شرکت های تبلیغاتی چگونه در دنیا امروز رشد می کنند

 • مبتکران جوان‌تر درک درستی از داده‌ها ندارند

حدود ۲۰ درصد از مبتکران جوان اظهار داشتند که حتی شک دارند عبارت «تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده» را دیده‌اند یا نه و ۷۷ درصد از آنها گفتند از اینکه می‌توانند بدون نیاز به نگرش‌های ارائه‌شده‌ی تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده عمل کنند، مطمئن بوده‌اند. در مقابل، ۷۰ درصد از مبتکران جوان بیان داشتند که بیش‌ از نیمی از کارشان را به‌کمک داده‌ها پیش می‌برند. این شکافِ بین پیر و جوان نشان‌دهنده‌ی ضرورت آموزش تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده برای جوانان در آژانس های تبلیغاتی است.

 

 • اکثریت آژانس های تبلیغاتی برای داده‌ها ارزش قائلند

صرف‌نظر از بزرگی و کوچکی آژانس های تبلیغاتی ، ۶۷ درصد از آنها گفته‌اند که در کمپین‌های دیجیتال خود، ارزش و اولویت زیادی برای داده‌ها قائل می‌شوند. درواقع، آژانس‌های کوچک‌تر در تبلیغات خود، حتی اهمیت بیشتری به داده‌ها می‌دادند (به‌خصوص داده‌‌های مکانی)؛ در آژانس‌‌های کوچک ۶۵ درصد از موافقان اهمیت داده‌ها، داده‌ها را در بالاترین اولویت خود قرار داده و در آژانس‌های بزرگ‌تر این رقم ۶۵ درصد بوده است. احتمالا این اختلاف، نتیجه‌ی آگاهی کمترِ آژانس های تبلیغاتی کوچک‌تر در حوزه‌ی تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده در مقایسه با آژانس‌های بزرگ است که برای ندانسته‌های خود ارزش بیشتری قائل می‌شوند. تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده قرار است در سال‌های پیش‌رو گسترده‌تر شود و ذی‌نفعان تبلیغات دیجیتال برای اینکه از عهده‌ی اثرات جانبی منفی‌ حاصل از افزایش تعداد جایگاه‌های تبلیغات خودکار بربیایند، باید سخت تلاش کنند. خدمات تحقیقاتی برتر بیزینس اینسایدر (Business Insider) به‌نام BI Intelligence،  گزارش تحلیلی مفصلی از تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده گردآوری کرده است.

در ادامه، برخی از ایده‌ها و نکات این گزارش را با هم می‌خوانیم:

 • تبلیغ‌دهندگان و ناشران به‌سرعت درحال به‌کارگیری ابزارهای خرید و فروش تبلیغات هستند. براساس نظرسنجی‌ها و نیز گفت‌و‌گوهایی با شرکای تجاری‌مان، بیش‌ از ۸۰ درصد از آژانس‌ها و برندها، خودشان به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده تبلیغات بنری یا نمایشی را خریداری می‌کنند، درحالی‌که حتی درصد بیشتری از ناشران، از مجاری تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده برای پیش‌برد استراتژی‌های فروش خود بهره می‌برند.
 • میزان سرمایه‌گذاری در تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده به‌سرعت درحال رشد است (سالانه حدود ۲۰ درصد).
 • روی‌هم‌‌رفته، «مزایده‌ی آنی» (Real-time bidding) -خرید و فروش جایگاه‌های نمایش تبلیغات به‌صورت برخط و مزایده‌ای را RTB می‌گویند- حتی سریع‌تر از تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده درحال گسترش است که «رشد مرکب سالانه» (CAGR) در یک دوره‌ی پنج ساله‌ی آن ۲۴ درصد است. تا سال ۲۰۲۰ درآمد سالانه‌ی مزایده‌ی آنی (RTB) بیش از ۲۶ میلیارد دلار خواهد بود و امسال از ۸٫۷ میلیارد دلار فراتر می‌رود. استفاده از مزایده‌ی آنی (RTB) در گوشی‌های همراه و ویدیوها حتی سریع‌تر از این درحال رشد است که درمجموع حدود دوبرابر سرعت رشد تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده است (این گزارش روند رشدِ کامل را به‌تفکیک نشان می‌دهد.)
 • همگام با متخصص‌ شدن آژانس‌ها و اکوسیستم برند در تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده، Trading desk -نوعی پلتفرم سمتِ تبلیغ‌دهنده- نیز در آژانس های تبلیغاتی رسانه‌ای به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند. این امر می‌تواند میزان هزینه‌ای را که مشتریان آژانس‌ها برای تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده صرف می‌کنند، افزایش دهد.
 • به‌لطف پروتکل OpenRTB 2.3، از شرکت IAB که معاملات خودکار برای تبلیغات محلی را عملا میسر می‌کند، ادغام تبلیغات «پرسرو‌صدای محلی» و تبلیغات «برنامه‌ریزی‌شده» رنگ واقعیت به‌ خود گرفته است. چنین تلاش‌هایی می‌تواند معیاری برای تبلیغات محلی باشد و دسترسی به Brand spend را میسر کند. (Brandspend، یک کمپین تبلیغاتی است که با قرار دادن تبلیغات در سایت‌های ممتاز به‌منظور افزایش ارزش یک برند به‌کمک ارزش این سایت‌ها در اذهان کاربران، طراحی می‌شود.)
 • قیمت‌گذاری از دو ترند مختلف پیروی می‌کند. قیمت برای جایگاه‌های تضمین‌شده‌ی تبلیغات، روند صعودی و برای دیگر جایگاه‌ها روندی نزولی دارد.

این گزارش به‌طور کامل به موارد زیر می‌پردازد:

 • هزینه‌ی مزایده‌ی آنی (RTB) و تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده را تا سال ۲۰۲۰، به‌تفکیک برآورد می‌کند.
 • نگاهی به آخرین ترندهای به‌کار گرفته‌شده در بین ناشران و تبلیغ‌دهندگان می‌اندازد.
 • ترند نوظهور «تمرکززداییِ» (Decentralizing) را در تبلیغاتِ برنامه‌ریزی‌شده‌ی محلی و پلتفرم‌های سمتِ تبلیغ‌دهنده (DSP) بررسی می‌کند.
 • آخرین اخبار و ترندهای مؤثر بر شرکت‌هایی را پوشش می‌دهد که بر تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده متمرکز شده‌اند.
 • به بررسی نحوه‌ی تأثیرگذاری تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده و تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده‌ی ممتاز بر نرخ‌های تبلیغات دیجیتال می‌پردازد.

برگرفته از: businessinsider.com

 

 

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 14 =