, , ,

آژانس بازاریابی دیجیتال مناسب کسب و کار خود را پیدا کنید معرفی ۵ نکته‌ی مهم در فرایند یافتن و انتخاب آژانس بازاریابی دیجیتال

آژانس بازاریابی دیجیتال

به‌عنوان مدیرعامل یک آژانس بازاریابی دیجیتال کوچک، اغلب نظر من را درباره‌ی هر چیز مرتبط با حرفه‌ام می‌پرسند تا تجربه و تخصص من در فرایند یافتن و انتخاب بهترین آژانس بازاریابی دیجیتال مناسبِ کسب‌و‌کارهای کوچک و بزرگ یاری‌شان کند.

شاید صحبت‌هایم کمی جانب‌دارانه باشد، اما در کمال صداقت به شما می‌گویم که آژانس بازاریابی دیجیتال خودم هم همیشه بهترین گزینه برای هر کسب‌و‌کاری نبوده است. یافتن یک آژانس بازاریابی دیجیتال که به بهترین وجه ممکن معرف شما و کسب‌و‌کارتان باشد امری ضروری است.

در ادامه، ۵ مورد از مهم‌ترین نکات انتخاب یک آژانس بازاریابی دیجیتال را با شما در میان می‌گذارم.

۱. نیازهایتان را بشناسید

خیلی پیش‌‌ از آنکه فرایند یافتن یک آژانس بازاریابی دیجیتال را شروع کنید، باید نیازهایتان را بشناسید.

آیا به‌دنبال تولید محتوایی بی‌نظیر و تجربه و تخصص در زمینه‌ی «سئو» (SEO) هستید؟ آیا خواهان حضوری مؤثرتر در رسانه‌های اجتماعی هستید؟ یا بیشتر به تحقیقات و مطالعات جمعیت‌شناختی علاقه‌مندید؟

تیم‌تان را جمع کنید و فهرستی از هرآنچه انتظار دارید آژانس بازاریابی دیجیتال برای‌تان انجام بدهد، تهیه کنید.

این فهرست باید شامل موارد زیر باشد:

 • خلاقیت (از مراحل کاپی‌رایت گرفته تا تولیدات ویدئویی یا چندرسانه‌ای)
 • بهینه‌سازی موتورهای جست‌و‌جو یا «سئو» (SEO)
 • بازاریابی یا مدیریت رسانه‌های اجتماعی
 • بازاریابی موتورهای جست‌و‌جو (SEM)
 • بازاریابی ایمیلی
 • ابزارهای «آنالیتیکس» (Analytics) (تجزیه و تحلیل آمار بازدیدکنندگان یک وب‌سایت)
 • تمام اَشکال تبلیغات آنلاین (پست‌های ترفیع‌شده‌ی اینستاگرام، پست‌های اسپانسرشده‌ی فیس‌بوک، «گوگل ادسنس» (AdSence) و…)
 • بازاریابی محتوا
 • توسعه یا برنامه‌نویسی وب‌سایت
 • اتوماسیون بازاریابی
 • بازاریابی «ربایشی یا درونگرا» (Inbound marketing)
 • روابط عمومی
 • وبلاگ نویسی

فهرست ذکرشده، تنها نسخه‌ای کوتاه بود. زمانی را به نوشتن فهرست کامل‌ترِ خودتان اختصاص بدهید. نیازهایتان را دقیقا مشخص کنید تا هنگامی که زمانش فرا می‌رسد قادر باشید به‌خوبی آنها را برای آژانس بازاریابی دیجیتال بیان کنید.

مطالب مرتبط:

آژانس دیجیتال مارکتینگ مورد نیاز برندتان را چطور پیدا کنید؟

۲. میزان توانایی آژانس‌ها را بررسی کنید

همه‌ی آژانس‌های بازاریابی دیجیتال مثل هم نیستند و بزرگ‌بودنشان اغلب به‌معنی مناسب‌تر بودن‌شان برای شما نیست. برای مثال، اگر زمینه‌ی فعالیت شرکت شما پوشاک ورزشی است، الزامی ندارد با یک آژانس بازاریابی دیجیتال بزرگ که غالبا شرکت‌های بیرون از بازار هدف شما را یاری می‌کند همکاری کنید. بهتر است آژانس بازاریابی دیجیتالی را پیدا کنید که مناسب شما باشد، حتی اگر رفتن به یک بوتیک یا مغازه‌ی خیلی کوچک را برای‌تان تداعی می‌کند. مزیت این کار این است که آنها بازار و مخاطبان هدف شما را از پیش می‌شناسند.

البته آژانس‌هایی هم وجود دارند که اطلاعات چندانی درباره‌ی محصول یا حوزه‌ی فعالیت شما ندارند، اما ذوق‌‌و‌شوق دارند تا شما را یاری کنند. آیا این به این معناست که خیلی خلاق‌اند؟ آیا آنها پیش‌ از‌ این از‌ عهده‌ی انجام کاری که می‌خواهید برآمده‌اند؟ ممکن است شما به کسی که شیوه‌ی یکسانی را برای بازاریابی محصولات شرکت خود به‌کار برده نیاز نداشته باشید. قطعا آنها کار شما را به‌سرعت راه می‌اندازند، اما نتیجه‌ی کار ممکن است خیلی شبیه به نمونه‌کارهای پیشین‌شان باشد.

 

۳. درباره‌‌ی پروژه‌هایی که در دست‌ دارند، تحقیق کنید

این موضوع به چیزی که پیش‌تر اشاره کردم برمی‌گردد. اگر فکر می‌کنید برای افزایش ترافیک وب‌سایت‌تان به کمپین بازاریابی‌ای نیازمندید که صدایی گیرا و پرانرژی داشته باشد، روی لحن بازاریابی آژانس بازاریابی دیجیتال موردنظرتان تحقیق کنید. اگر نتایج رضایت‌بخش‌تری می‌خواهید،‌ به‌دنبال شرکت‌هایی باشید که صدا و لحن ارتباطی حرفه‌ای‌تری دارند.

این درباره‌ی همه‌ی جنبه‌های بازاریابی شرکت‌تان نیز صدق می‌کند. عملکرد آنها در بازاریابی و بهینه‌سازی موتورهای جست‌و‌جو (SEO & SEM) چطور است؟ آیا شما به‌ این‌‌ دلیل که وب‌سایت‌شان در صدر نتایجِ جست‌و‌جوی گوگل بود، وارد آن شدید؟ اگر چنین است، آنها می‌توانند همین موارد را به‌خوبی در کسب‌و‌کار شما هم پیاده کنند. وارد وب‌سایت‌شان شوید، محتوایشان را بررسی کنید و ببینید که آیا همان سبک دلخواه شما را دارد یا خیر. به‌یاد داشته باشید که شما به‌عنوان یک مشتری،‌ در موقعیت منحصربه‌فردی برای قضاوت عملکرد آن آژانس بازاریابی دیجیتال قرار دارید. هنگامی که آنها کار شما را به‌دست بگیرند، مشتریان‌تان نیز به‌ همین‌ شکل کسب‌و‌کار شما را قضاوت خواهند کرد.

در ارتباط با این موضوع، معیارهایی که آژانس‌ها برای ارزیابی موفقیت استفاده می‌کنند، کدامند؟ از روش‌های مورداستفاده‌ی آنها باخبر شوید تا خودتان نیز یاد بگیرید چه‌چیزی مؤثر است و چه‌چیزی مؤثر نیست. شما به آژانسی نیاز دارید که مشکلی با این موارد نداشته باشد و شما را از این روش‌ها آگاه کند؛ به‌این‌ترتیب هنگامی که خودتان خواستید عملکردتان را بررسی کنید، ناآگاه و بی‌خبر نمی‌مانید.

 

۴. قیمت را ارزیابی کنید

به احتمال زیاد قیمت نهایی به‌کارگیری یک آژانس بازاریابی دیجیتال در مذاکره‌ی قراداد تعیین می‌شود. این کار ساده‌ای نیست، به‌خصوص برای کسانی که در مذاکره مهارت ندارند، اما راه‌هایی وجود دارد تا کارتان را آسان کنید.

انعطاف‌پذیر باشید؛ درنظر داشته باشید به‌جای اینکه صحبت‌هایتان درخصوص تعیین قیمت روی یک رقم مشخص متمرکز شود و روی آن چانه بزنید، بازه‌ای برای آن تعیین کنید. اگر رقم شما غیرقابل مذاکره است، روی دیگر جنبه‌های قرارداد مثل مدت‌زمان یا شروط خاص‌تان تمرکز کنید.

با‌این‌حال به‌یاد داشته باشید که اگر جزو مشتریان ارزان‌قیمت آنها باشید، احتمال دارد که بهترین متخصص‌شان را به‌دست نیاورید و مسلما این جنبه‌ی منفی قضیه است؛‌ اما کسب‌و‌کارهایی که پول زیادی خرج می‌کنند، همان‌هایی هستند که استعداد‌های برتر آژانس‌ها را به‌کار می‌گیرند.

 

۵. از رک‌بودن نترسید

همه‌چیز مطرح شد؛ این پولِ کسب‌و‌کار شماست که ما در موردش صبحت می‌کنیم. حتی اگر شما تا مرحله‌ی مذاکره نیز پیش رفته باشید، از انصراف نهراسید. باید معیارهای واقع‌بینانه داشته باشید، پذیرا باشید و مسیر شرکت‌تان مشخص و روشن باشد تا بتوانید تشخیص بدهید که آژانس بازاریابی دیجیتال موردنظر، گزینه‌ی مناسبی برای نیازهای شماست یا خیر.

در پایان، اینکه بر سر معیارها و اصول خود باقی بمانید تا آژانس مناسبی را که خواهان همکاری با طرح کسب‌و‌کار شماست بیابید، به‌سود هردوی شما خواهد بود.

همان‌طور که احتمالا تاکنون متوجه شده‌اید، این انتخاب یک فرایند است و باید هم باشد. شما شرکت خود را یک‌شبه تأسیس نکرده‌اید،‌ پس انتظار هم نداشته باشید که یافتن آژانس بازاریابی دیجیتال مناسب برای آن روندی متفاوت داشته باشد. عجله نکنید و تحقیقات‌تان را انجام بدهید؛ انعطاف‌پذیر باشید اما در جایی که زمان اهمیت دارد، باثبات نیز باشید؛ به‌این‌ترتیب آژانس مناسب را برای ارتقای سطح شرکت‌تان پیدا خواهید کرد.

برگرفته از: entrepreneur.com

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =