, ,

آموزش عکاسی با موبایل چطور عکس‌های بهتری با تلفن همراه‌تان بگیرید

آموزش عکاسی با موبایل

شاید شما چند نوع دوربین حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای متفاوت داشته باشید و آموزش عکاسی با هر کدام را دیده باشید که هرکدام نقاط ضعف و قدرتی دارند و در موارد خاصی به‌کار می‌روند.

شاید دوربینی داشته باشید که در هوا پرواز می‌کند، یا دوربین دیگری که روی کلاه ایمنی دوچرخه‌تان نصب می‌شود، یا یکی دیگر که ۱۱ فریم در ثانیه ثبت می‌کند.

اما احتمالا فقط یک دوربین است که همیشه آن را همراه‌ خود دارید.

بله، درست حدس زدید: دوربین تلفن‌ همراه‌تان! مطمئنا بهترین دوربینی نیست که تا کنون داشته‌اید، اما همیشه در دسترس‌ است؛ پس حتما آموزش عکاسی با تلفن‌ همراه برای‌تان مفید خواهد بود.

تابستان نزدیک است. معمولا در این فصل سال بیشتر به سفر می‌رویم و وقت بیشتری را با خانواده و دوستان می‌گذرانیم و البته عکس‌های زیادی هم می‌گیریم.

فرقی نمی‌کند از چه موضوعی عکس می‌گیریم: از فرزندان‌مان که در پارک بازی می‌کنند، از غذاهای خوشمزه‌ای که مادربزرگ‌ پخته است یا سلفی‌ای که با دوستا‌ن‌‌مان در کافی‌شاپ می‌گیریم.

در این مقاله می‌خواهم چند نکته‌ی مهم از نکات آموزش عکاسی را با شما به اشتراک بگذارم تا بتوانید لحظات خاطره‌انگیز زندگی‌تان را به بهترین شکل ثبت کنید.

به دنبال نور باشید

مسلما نورپردازی مهم‌ترین موضوع در آموزش عکاسی است و باید در جایگاه اول این فهرست قرار بگیرد. فرقی نمی‌کند کجا عکس می‌گیرید و از چه دوربینی استفاده می‌کنید، اولین کاری که باید انجام بدهید این است که خوب به اطراف‌تان نگاه کنید و ببینید نور از کجا می‌آید. منبع نور ممکن است چراغ‌، پنجره، پنکه‌ی سقفی یا حتی نور مستقیم خورشید باشد. بعد از اینکه جهت و کیفیت نور را سنجیدید، می‌توانید عکس‌های بهتری بگیرید.

وقتی نور عمدتاً از بالا به پایین بتابد و به‌خوبی پخش نشده باشد (مثل لامپ‌های مهتابی که در حفره‌های سقف کار گذاشته شده‌اند)، علاوه بر اینکه تصویر کلی صورت تیره می‌شود، دایره‌های تیره‌ای نیز دور چشم فرد دیده می‌شود که درواقع سایه‌ی ابروها هستند. گاهی اجتناب از چنین تأثیری دشوار است، اما در بیشتر اوقات فقط کافی است از سوژه‌ی عکاسی بخواهید چند قدم عقب‌تر برود تا نور، بیشتر در جلوی او قرار بگیرد یا حتی از او بخواهید که کمی صورتش را به سمت بالا زاویه بدهد. اگر این تنها منبعی نوری است که در محیط اطراف دارید، احتمالا استفاده از فلش بهترین گزینه‌ است.

(عکس‌هایی که در ادامه می‌بینید با iPhone 6 گرفته شده و هیچگونه ادیتی روی آنها انجام نشده است.)

آموزش عکاسی با موبایل

نور مستقیم لامپ سقفی. اگر ارتفاع منبع نور بیشتر باشد یا تابش آن مستقیم‌تر باشد، تاثیر آن روی سوژه به مراتب بدتر خواهد بود.

آموزش عکاسی با موبایل

جابجایی سوژه به اندازه‌ی ۶۰ سانتی‌متر و قرار گرفتن منبع نور در جلوی او

نکته‌ی دیگری که در آموزش عکاسی حائز اهمیت است این است که دقت کنید منبع نور پشت سوژه قرار نگیرد، جز در مواردی که به‌عمد می‌خواهید عکس هنری تاریک بگیرید، هرگز نباید منبع اصلی نور را پشت سوژه‌ی عکاسی قرار بدهید. این کار باعث می‌شود بیشتر جزئیات صورت فرد دیده نشود و اصلا ارزش عکاسی نداشته باشد! در چنین مواردی فقط کافی است از سوژه‌ی عکاسی بخواهید که روبه‌روی نور قرار بگیرد (پشت‌تان را به نور کنید) به همین سادگی!

آموزش عکاسی با موبایل

به منبع نور و نحوه‌ی تابش آن روی سوژه‌ی عکاسی‌تان دقت کنید. در بعضی موارد چرخش جزئی سوژه می‌تواند به طرز چشمگیری سبب بهبود کیفیت عکس شود.

کپشن: به منبع نور و نحوه‌ی تابش آن روی سوژه‌ی عکاسی‌تان دقت کنید. در بعضی موارد چرخش جزئی سوژه می‌تواند به طرز چشمگیری سبب بهبود کیفیت عکس شود.

نور پنجره را فراموش نکنید. دو پیشنهادی را که در بالا مطرح کردیم می‌توانید به‌آسانی با قرار دادن سوژه در مقابل پنجره (البته در طول روز) یا حتی در سمت راست یا چپ پنجره به‌کار بگیرید. در ضمن این روش برای گرفتن عکس‌های سریع با تلفن‌ همراه از غذا یا هر سوژه‌ی دیگری نیز مناسب است. سوژه را به پنجره نزدیک کنید، کادربندی کنید و عکس را بگیرید. به همین سادگی!

آموزش عکاسی با موبایل

نورپردازی از پشت سوژه

آموزش عکاسی با موبایل

نورپردازی از کنار سوژه

آموزش عکاسی با موبایل

نورپردازی از روبروی سوژه

بدانید چه زمانی نباید از فلش استفاده کنید

معمولا بهتر است از فلش استفاده نکنید، مگر اینکه هیچ گزینه‌ی دیگری به‌عنوان منبع نور نداشته باشید. اگرچه فلش‌های تلفن‌های جدید تعادل رنگی دارند و بهتر از مدل‌های قدیمی‌‌تر عمل می‌کنند، اما استفاده از نور محیط همیشه بهترین گزینه است. بهتر است همیشه فلش‌ دوربین را در حالت پیش‌فرض خاموش نگه دارید و فقط زمانی که می‌دانید لازم است، آن را روشن کنید. اگر فلش را روی گزینه‌ی خودکار (Auto) قرار بدهید، ممکن است وقتی به آن نیاز ندارید، روشن شود.

آموزش عکاسی با موبایل

عکاسی با فلش

آموزش عکاسی با موبایل

عکاسی با نور پنجره و بدون فلش جلوه‌ی زیباتری به عکس می‌دهد.

سلفی همیشه بهترین انتخاب نیست

با اینکه امروزه حتی کودکان سه‌ساله هم می‌دانند سلفی چیست، اما همیشه بهترین گزینه نیست. اگر کسی آن اطراف نیست که از شما عکس بگیرد، اشکالی ندارد با مادربزرگ‌تان سلفی بگیرید؛ اما اگر کسی هست، خجالت نکشید و از او بخواهید پرتره‌ای از شما بیندازد. به این شکل عکس شما طبیعی‌تر از زمانی می‌شود که نصف بازویتان در عکس افتاده باشد. همچنین می‌توانید سه‌پایه‌ی کوچکی تهیه و تلفن‌ همراه‌تان را به آن وصل کنید.

اگر هیچ چاره‌ای جز سلفی گرفتن ندارید، راه‌هایی برای بهتر شدن کیفیت عکس سلفی شما وجود دارد. می‌توانید از اپلیکیشن‌های دوربین که تایمر دارند مثل +Camera استفاده کنید تا نیازی نباشد برای گرفتن عکس دکمه‌ی شاتر را بزنید. همچنین می‌توانید با استفاده از کراپ یا برش تصویر، دست مزاحم را حذف کنید. همچنان، مهم‌ترین نکته‌ی آموزش عکاسی را فراموش نکنید: مراقب نور محیط اطراف‌تان باشید.

آموزش عکاسی با موبایل

آیا می‌توانستیم به جای این عکس یک سلفی بگیریم؟ بله. آیا این عکس که توسط یکی از دوستان ما گرفته شده است بهتر نیست؟ صد در صد. (البته با یک iPhone پیشرفته‌تر که از حالت پرتره پشتیبانی می‌کند.)

هرگز زوم نکنید

گزینه‌ی زوم که در بیشتر تلفن‌های همراه وجود دارد آن «زومی» نیست که تصور می‌کنید. با اینکه بعضی از تلفن‌های همراه از زوم اپتیکال (نوری) استفاده می‌کنند، بیشتر آنها این قابلیت را ندارند و بر مبنای «زوم دیجیتال» کار می‌کنند. درباره‌ی این دسته از تلفن‌های همراه، در واقع این لنز نیست که به سمت داخل حرکت می‌کند تا میدان دید را تنظیم کند بلکه تنها چیزی که «زوم می‌شود» نرم‌افزاری است که تصویر را به اندازه‌‌های کوچک‌تر برش می‌دهد؛ کاری که می‌توانید هنگام ویرایش تصویر انجام بدهید، پس بی‌جهت رزولوشن عکس را کاهش ندهید. شاید بعدها به آن نیاز پیدا کنید!

آموزش عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی با موبایل

به جای زوم کردن روی سوژه در تنظیمات دوربین موبایل، قسمت مورد نظرم در عکس را crop کردم چرا که در صورت نیاز یک نسخه‌ی عریض‌تر نیز از عکسم داشته باشم.

لرزش دست‌تان را بگیرید

لرزیدن دست به همان اندازه که در دوربین‌های بزرگ‌تر مشکل‌ساز است، در عکس‌برداری با تلفن‌‌ همراه هم دردسرساز می‌شود (خصوصا زمانی که نور کم باشد). وقتی به لرزش دست‌تان شک دارید، چندین عکس بگیرید یا از عکاسی پیا‌پی (burst) استفاده کنید. می‌توانید از دکمه‌ی شاتر هم استفاده کنید، فقط کافی است دکمه‌ی تنظیم صدا (volume) یا حتی دکمه‌های روی هدفون‌ را فشار بدهید (اگر می‌خواهید شیک باشید، از ریموت شاتر بلوتوث استفاده کنید). بدین شکل دست‌تان کمتر از زمانی که صفحه‌ی نمایش را لمس می‌کنید، می‌لرزد. اپلیکیشن‌هایی مانند +Camera فقط در صورتی‌ عکس می‌گیرند که لرزش دست وجود نداشته باشد.

فوکوس را فراموش نکنید

یکی دیگر از نکات مهم در آموزش عکاسی فوکوس است. می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که قابلیت فوکوس دستی دارند. این اپلیکیشن‌ها به‌خصوص در مواردی که فوکوس خودکار نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی خوب باشد، مناسب هستند.

آموزش عکاسی با موبایل

نوردهی (اکسپوژر) را دستی تنظیم کنید

این موضوع در آموزش عکاسی از آنچه تصور می کنید مهم‌تر است. بیشتر افراد فقط تلفن‌ همراه را مقابل سوژه می‌گیرند، فوکوس می‌کنند و عکس می‌گیرند و اصلا به تنظیم نوردهی تصویر فکر نمی‌کنند. درست مانند دوربین‌های معمولی، در عکاسی با تلفن‌ همراه نیز نوردهی یکی از مهم‌ترین عناصر برای عکس‌برداری موفق است. تنظیم نوردهی خیلی آسان است. در آیفون، بعد از اینکه فوکوس کردید، می‌توانید روی تصویر اسلاید بالا و پایین انجام دهید تا نوردهی تنظیم شود. نموداری نیست که به شما کمک کند و امیدوارم با همین روش، نور صفحه به‌خوبی تنظیم شود. به هر حال انجام این کار به شما کمک می‌کند کنترل بیشتری بر تصاویر داشته باشید.

آموزش عکاسی با موبایل

برای برجسته کردن موهای سفید این توله سگ، روشنایی این عکس به صورت دستی کاهش یافته است. هنگام ویرایش عکس می‌توانید روشنایی مناطق تاریک آن را بازگردانید.

 دیگر اپلیکیشن‌های دوربین

اپلیکیشن‌های توکار تلفن‌ همراه معمولا خوب هستند، اما گزینه‌های بهتری هم وجود دارند. من از +Camera برای تایمر، تنظیم تعادل رنگ سفید، تنظیم سرعت شاتر یا ISO استفاده می‌کنم. حتی دکمه‌ی ماکرو هم دارد که می‌توانم با استفاده از آن فوکوس را به‌صورت دستی تنظیم کنم. برای شات‌های سریع از اپلیکیشن‌های توکار تلفن‌ همراهم استفاده می‌کنم، اما زمانی که به‌اندازه‌ی کافی وقت داشته باشم، از اپلیکیشن‌های دیگری که کاربرد‌های بیشتر و متنوع‌تری دارند، استفاده می‌کنم.

قوانین ترکیب‌بندی را فراموش نکنید

حتی اگر این تصاویر «فقط روی تلفن‌همراه شما» هستند، دلیل نمی‌شود قوانین استاندارد ترکیب‌بندی را در آنها رعایت نکنید. می‌توانید گرید را روشن کنید تا با دقت بیشتری از قوانین یک‌سوم استفاده کنید. تقارن، خطوط هدایت‌گر، رنگ‌ها، بافت‌ها و تمامی تکنیک‌های دیگر ترکیب‌بندی، در عکاسی با تلفن‌ همراه نیز کاربرد دارند. به خاطر داشته باشید: فقط چیزی که در عکس وجود دارد مهم نیست، آنچه حذف می‌‌کنید نیز اهمیت دارد!

آموزش عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی با موبایل

لنز را تمیز کنید

شاید این تنها نکته‌‌ در آموزش عکاسی باشد که به‌نظر واضح می‌آید و نیازی به تذکر ندارد. اما آیا واقعا لنز دوربین تلفن‌ همراه‌تان را تمیز می‌کنید؟! مطمئنم لنز دوربین دیجیتال‌تان را همیشه خوب تمیز می‌کنید؛ پس چرا فراموش می‌کنید لنز دوربین تلفن‌ همراه را که در جیب‌ و کیف‌تان آلودگی‌های زیادی به خود جذب می‌کند، تمیز کنید؟! شاید کمی خاک تأثیر زیادی در عکس شما نداشته باشد اما لکه‌های چربی یا کُرک‌های پارچه که در اطراف آن جمع شده‌اند مطمئنا عکس‌ را خراب می‌کنند. پس یادتان نرود هر چند وقت یک بار لنز دوربین گوشی‌تان را هم تمیز کنید.

آموزش عکاسی با موبایل

iPhone 6 من بعد از عکاسی در باغچه. شلخته نباشید، لنز دوربین‌تان را تمیز کنید.

ویرایش کنید

اپلیکیشن‌های زیادی هستند که تصاویر را سریع و به‌خوبی ویرایش می‌کنند. اپلیکیشن‌هایی مثل Snapseed ،Adobe Lightroom Mobile ،VSCO و غیره؛ اما برای اینکه  کاملا به ویرایش کنترل داشته باشید، می‌توانید عکس‌ها را دانلود و در کامپیوتر ویرایش کنید. بعضی از دوربین‌ها حتی با فرمت DNG  (دیجیتال نگاتیو) یا فرمت‌های خام دیگر نیز عکس‌برداری می‌کنند. اگر دوربین تلفن همراه شما این گزینه‌ها را دارد و تا حالا از آنها استفاده نکرده‌اید، باید بگویم که واقعا ناامیدم کردید!

آموزش عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی با موبایل

استفاده از فیلترهای اینستاگرام هم خوب است، اما کمی ماجراجو باشید و اپلیکیشن‌های جدید را امتحان کنید.

مسلما آموزش عکاسی با تلفن همراه پیچیدگی‌های زیادی دارد و راه‌های بیشتری برای گرفتن تصاویر خوب با تلفن همراه وجود دارد، اما با دقت به نورپردازی و پیروی از راهنمایی‌های ساده‌ای که در این مقاله ارائه دادیم، مطمئنم از این پس عکس‌های خیلی بهتری خواهید گرفت.

برگرفته از: blog.creativelive.com

مقالات مرتبط:

انواع مختلف عکاسی تجاری

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 8 =