,

آموزش ساخت موشن گرافیک در چهار مرحله ساده چگونه به سادگی در چهار مرحله در موشن گرافیک به نتیجه برسید

آموزش ساخت موشن گرافیک

افزایش روز‌افزون ویدئو، دست ما را بیش از پیش برای استفاده از این رسانه باز کرده است. یکی از بهترین راه‌های استفاده از ویدئو موشن گرافیک است. این ویدئوهای انیمیشنی منحصربه‌فرد، ابزار فوق‌العاده‌ای برای داستان‌گویی هستند. به همین دلیل است که آنها را همه جا می‌بینیم، از آگهی‌های بازرگانی گرفته تا رسانه‌های اجتماعی. در این مقاله راهنمایی ساده برای آموزش ساخت موشن گرافیک به شما ارائه می‌دهیم.

 موشن گرافیک برای خالقانش از جذابیت خاصی برخوردار است، زیرا می‌توان با استفاده از آن داستانی خلق کرد که محدودیت‌های ویدئوهای زنده را ندارد.

اما، با اینکه موشن گرافیک‌ها، رسانه‌ی سرگرم‌کننده‌ای هستند اما همه‌ی آنها به یک شکل ساخته نمی‌شوند.

عوامل زیادی در ساخت موشن گرافیک دخالت دارند، از فیلمنامه گرفته تا صدا، طراحی و انیمیشن

اگر هر کدام از اینها اجرای ضعیفی داشته باشند، محصول نهایی کارایی لازم را نخواهد داشت.

حتی اگر خیلی خوب به کارتان مسلط باشید، خطاها یا اشتباهات ساده می‌توانند موجب دردسر شوند، به خصوص اگر با افراد دیگر  همکاری کنید .

این تجربه‌ای است که ما از نزدیک با آن مواجه بوده‌ایم، زیرا تقریبا یک دهه است که موشن گرافیک می‌سازیم.

خوشبختانه، در این مسیر چیزهای زیادی یاد گرفته‌ایم (و اشتباهات زیادی هم مرتکب شده‌ایم)، به همین دلیل می‌دانیم برای تولید موشن گرافیک به مؤثرترین و آسان‌ترین شکل ممکن چه کاری باید انجام داد و به همین جهت می‌توانیم آموزش ساخت موشن گرافیک را به طور موثر به شما ارائه کنیم.

اگر برای ساخت اولین موشن گرافیک‌ آماده‌اید (یا سعی دارید ساخت موشن گرافیک بعدی‌تان را با استرس کمتری انجام دهید)، روی کمک ما حساب کنید.

در این مقاله، دستور‌العملی قدم به قدم برای آموزش ساخت موشن گرافیک و راهنمایی‌های لازم برای صرفه‌جویی در وقت و انرژی ارائه می‌دهیم.

 

آموزش ساخت موشن گرافیک

قبل از اینکه وارد فرایند آموزش ساخت موشن گرافیک شویم، باید ابتدا تعریفی از آن ارائه دهیم. (این به خصوص، زمانی که با افرادی کار می‌کنید که با انواع ویدئوها ناآشنا هستند مفید است.)

به زبان ساده، موشن گرافیک‌ها، گرافیک‌های انیمیشنی هستند که داستانی را روایت می‌کنند.

داستان‌های موشن گرافیک می‌توانند از طریق متن جنبشی، تصاویر انیمیشنی یا هر دو تعریف شوند.

می‌توانند دو بعدی یا سه بعدی باشند. گزینه‌های زیادی در تهیه‌ی موشن گرافیک وجود دارند، به همین دلیل عاشق آنها هستیم.

نکته: در حالی که موشن گرافیک می‌تواند به ویدئوی زنده (لایو اکشن ویدئو) اضافه شود، اگر در مورد ویدئویی کاملا انیمیشنی صحبت می‌کنید پس منظورتان موشن گرافیک است.

چند نکته قبل از شروع ساخت موشن گرافیک

موشن گرافیک‌ها به دلیل وجود قسمت‌های متحرک فراوان می‌توانند چالش‌برانگیز باشند.

برای اینکه به سمت موفقیت پیش بروید و با اعضای تیم‌تان هم‌عقیده باشید باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • خلاصه‌ی دستورالعمل را بنویسید: این باید شامل هر اطلاعات مرتبطی باشد که به همه، از نویسنده گرفته تا انیماتور، کمک می‌کند تا کارشان را به خوبی انجام دهند.
 • قبل از شروع کار برنامه داشته باشید: اگر از ابتدا برنامه‌ای مشخص نداشته باشید، اعضای تیم‌تان نمی‌توانند دیدگاه‌هایی که می‌خواهید را درک کنند. برای اجتناب از این امر، حتما برنامه‌تان را مکتوب کنید.
 • تأیید بگیرید: هرچه‌قدر هم که بگوییم کم گفته‌ایم (و در طول مقاله باز هم این نکته را یادآوری خواهیم کرد). ما این فرایند را طوری طراحی کرده‌ایم که هر مرحله بر روی مرحله‌ی بعد ساخته شود. پس، در پایان هر مرحله، تا تأیید همه‌ی اعضای تیم را نگرفته‌اید به مرحله‌ی بعد نروید.
 • در صورت نیاز کمک بخواهید: اگر در هر کدام از این مراحل گیر کردید یا اگر تیم‌تان نتوانستند کارها را به اتمام برسانند، شاید نیاز باشد کمکی از خارج دریافت کنید. در این صورت ما آماده‌ایم تا در هر کدام از مراحل که به مشکل برخورده‌اید به شما کمک کنیم.

برای آموزش ساخت موشن گرافیک آماده‌اید؟ شروع می‌کنیم:

مرحله‌ی ۱: فیلمنامه‌ای بنویسید که داستانی را روایت می‌کند

موشن گرافیک با استوری بورد آغاز نمی‌شود، بلکه با داستانی شروع می‌شود که به صورت فیلمنامه نوشته شده است.

با اینکه موشن گرافیک‌ها کوتاه، و معمولا بین ۳۰ ثانیه تا ۳۰ دقیقه، هستند، باید فیلمنامه‌ای دقیق با دیالوگ‌ها و مسیر داستان واضح و دقیق داشته باشند.

برای پیدا کردن داستان، این سؤالات را از خودتان بپرسید:

 • می‌خواهم به چه کسانی دسترسی داشته باشم؟
 • می‌خواهم چه چیزی یاد بگیرند؟ به خاطر بسپارند؟ یا انجام دهند؟
 • می‌خواهم چه احساسی به آنها منتقل کنم؟

به خاطر داشته باشید که همانطور که فیلمنامه را پیش می‌برید، از شمارش کلمات غافل نشوید.

ممکن است وسوسه شوید که فیلمنامه‌ای طولانی بنویسید، اما سادگی و شفافیت کلیدی هستند.

به خاطر داشته باشید که یکی از مزایای موشن گرافیک این است که راه‌های زیادی برای تعریف داستان به شما می‌دهد.

برخلاف اینفوگرافیک‌ها که بی‌‌حرکت هستند و در آنها شما با استفاده از تصاویر ثابت داستان‌تان را تعریف می‌‌کنید، موشن گرافیک‌ها به شما حرکت، صدا و ابزار دیگر می‌دهند و خیلی از کارهای سخت را از دوش شما برمی‌دارند.

همینطور که فیلمنامه‌تان را می‌نویسید، به این فکر کنید که کدام یک از قسمت‌های داستان‌تان می‌تواند از طریق موارد زیر به بهترین شکل منتقل شود:

 1. متن جنبشی (یا روی صفحه‌نمایش): داستان‌گویی که فقط بر مبنای متن باشد برای موقعیت‌هایی مثل نمایشگاه‌های تجاری که صدا کارایی ندارد مفید است. همچنین، راهی هوشمندانه برای درگیر کردن افراد است، زیرا باید برای خواندن آنها دقت بیشتری بکنند.
 2. صداگذاری: در مارکتینگ، ما زیاد درباره‌ی پیدا کردن صدای برندتان صحبت می‌کنیم. صداگذاری فرصتی برای انجام این کار است. صداگذاری با انیمیشن‌های روی صفحه‌نمایش همراه می‌شود تا هر دو در کنار هم تأثیرگذار باشند. اما مراقب فیلمنامه‌های پر دیالوگ باشید. وقتی می‌توانید آمار فروش سال گذشته‌تان را به سرعت و به صورت کارآمد با داده‌های تصویری نمایش دهید، بی‌فایده است که از هنرمند صداگذار بخواهید آنها را بخواند.
 3. تصاویر متحرک و صداگذاری: همینطور که قبلا گفتیم، ترکیب صدا و تصویر برای نمایش داده‌ها، ویدئوهای توضیحی، یا هر زمانی که نیاز به توضیح بیشتر یا برچسب‌گذاری چیزی بر صفحه‌‌نمایش داشته باشید، خیلی خوب جواب می‌دهد.
 4. فقط تصویر: با اینکه شاید این کار خیلی رایج نباشد، اما به هر حال می‌توانید تصاویر جذاب بدون متن بسازید.

فراموش نکنید که قبل از اینکه وارد طراحی شوید، تأیید فیلمنامه را از همه‌ی افراد ذینفع بگیرید. (باور کنید هیچ چیز بدتر از برگشتن به عقب و شروع کردن از اول نیست.)

کدام نرم‌افزار انیمیشن را باید یاد بگیریم؟

مرحله‌ی ۲: با طوفان‌فکری در مورد تصاویر استوری‌بورد را طراحی کنید

بعد از اینکه فیلمنامه را نوشتید، در مرحله‌ی استوری‌بورد می‌توانید آن را به تصویر بکشید. این زمانی است که شما فیلمنامه و تصاویر را کنار هم می‌گذارید و شکل‌گیری محصول نهایی را می‌بینید.

جلسات استوری‌بورد را با طوفان‌فکری با اعضای تیم تولید و طراحی آغاز کنید. این افراد شامل نویسنده، تهیه‌کننده و طراح استوری‌بورد می‌باشند (شاید شامل کارگردان هنری نیز بشود.)

طی این مرحله، بهتر است قبل از شروع، فریم‌ها را روی وایت‌بورد بکشید و اسکریپت نهایی را با هم مرور کنید. سپس، ایده‌ها را به تصویر بکشید و فیلمنامه را زنده کنید.

 آموزش ساخت موشن گرافیک

مرحله‌ ۳: استوری‌بورد را به طراحی برسانید

مثل همه‌ی پروژه‌های تصویری، سبک و رنگ به اندازه‌ی داستان مهم هستند. حتی وقتی با دستورالعمل برند خودتان کار می‌کنید، گزینه‌های ساده‌ی طراحی می‌توانند تأثیر زیادی بر تجربه‌ی شما داشته باشند.

وقتی ایده‌‌ای از استوری‌بورد با اسکچ‌ها داشتید، می‌توانید استوری‌بورد‌تان را به طراحی واقعی تبدیل کنید.

نکته:  این مرحله، در محصول نهایی انیمیشن استفاده می‌شود، پس برای جزئیات وقت کافی بگذارید. بد نیست همان فردی که استوری‌بورد را انجام داده، طراحی را نیز انجام دهد.

طی این مرحله،  یادداشت‌های بصری‌تان را بنویسید و از اعضای تیم (یا هر فرد ذینفع دیگری) بخواهید آنها را مرور کنند و بعد آنها را در اختیار اعضای تیم انیمیشن برای استفاده در کات نهایی قرار دهید.

آموزش ساخت موشن گرافیک

آموزش ساخت موشن گرافیک

 

مرحله ۴: طراحی نهایی را انیمه کنید

مرحله‌ی انیمیشن زمانی است که همه چیز در کنار هم قرار می‌گیرد. اگر کارتان را خوب انجام داده و همه‌ی تأییده‌ها را گرفته باشید، وقتی شروع به انیمیشن می‌کنید، همه می‌دانند قرار است چه اتفاقی بیفتد.

در این مرحله بهتر است به چند نکته فکر کنید:

 • سبک انیمیشن: این مرحله فقط به فید کردن صحنه‌ها مربوط نمی‌شود؛ اینکه چطور صحنه‌ها را به هم مرتبط می‌کنید بر منسجم بودن داستان‌تان تأثیر مستقیم دارد.این حرکت از نطقه‌ی الف به نقطه‌ی ب است که داستان را در جریان نگه می‌دارد. به خاطر داشته باشید که نباید مخاطب را گیج کنید.
 • زمان‌بندی: زمان‌بندی می‌‌تواند موشن گرافیک شما را ساخته یا خراب کند. اگر زمان‌بندی خیلی سریع باشد، مخاطب متوجه نمی‌شود چه می‌خواهید بگویید. اگر خیلی کُند باشد، توجه مخاطب را از دست می‌دهید. سرعت کار شما، مخاطب را علاقمند نگه می‌دارد. با تغییرات استراتژیک می‌توانید هیجان ایجاد کنید.
 • موسیقی: مانند عوامل دیگر، موسیقی نیز لایه‌ی دیگری برای روایت داستان است. موسیقی حس موشن گرافیک شما را مشخص می‌‌کند، جاهای خالی را پر کرده و بر لحن داستان تأثیر می‌گذارد.
 • افکت‌های صوتی: این بخش بستگی به این دارد که با چه کسی کار می‌کنید. بعضی از انیماتورها عقیده دارند باید اجازه دهید عناصر کار خودشان گویا باشند. بعضی از انیماتورها فکر می‌کنند که افکت‌های صوتی ضروری هستند. نکته‌ی کلیدی این است که فقط از افکت‌هایی استفاده کنید که به ارزش پروژه‌ی شما می‌افزایند و حواس مخاطب را از داستان پرت نمی‌کنند. (این موضوع در مورد همه‌ی موارد دیگر هم صدق می‌کند.)

اگر کارتان را خوب انجام داده باشید، به نتیجه‌ی نهایی افتخار خواهید کرد، در حالی که نکته‌های زیادی هم در این مسیر یاد گرفته‌اید. امیدواریم این اعتماد به نفس را داشته باشید تا موشن گرافیک‌های پیشرفته‌تری بسازید. تا آن موقع، به یادگیری و تمرین ادامه دهید.

منبع: columnfivemedia.com

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + نه =